Nezhoubné zvětšení prostaty, odborně benigní hyperplazie prostaty (BHP), je velmi časté onemocnění u mužů ve středním a vyšším věku. Ve věku nad 50 let má nějaké problémy spojené se zvětšenou prostatou přibližně jedna třetina mužů. Nad 60 let se problémy mohou projevovat již u více než poloviny mužů a nad 70 let nemá problémy s prostatou jen jeden z deseti mužů [1]. Proto je u mužů ve vyšším věku velmi důležité sledování zdraví prostaty.
Vedle zdravého životního stylu a přiměřeného pohybu mohou ke zdraví prostaty starších mužů přispívat i bylinky na prostatu. Odpovědi na otázky ohledně prostaty a bylinek, které pomáhají prostatu udržet zdravou, abyste mohli zůstávat STÁLE MUŽEM, naleznete níže v tomto článku.
Obsah:
Prostata je mužská žláza, která se nachází pod močovým měchýřem. Prostatu tvoří desítky drobných žlázek. V těchto žlázkách se vytváří prostatický sekret, který se při ejakulaci mísí se spermiemi vypuzenými z varlat a dalšími semennými tekutinami. Úkolem prostatického sekretu je zvýšit pohyblivost spermií, prodloužit dobu jejich přežití a zvýšit tak šanci na úspěšné oplodnění. Zhruba z jedné třetiny je prostata tvořena i svalovými buňkami. Svalová funkce prostaty je nezbytná pro vypuzení prostatického sekretu a dalších tekutin do močové trubice při ejakulaci.
Při pohledu na mužské tělo z boku je prostata vklíněná do prostoru mezi stydkou kostí vpředu a konečníkem vzadu. Shora na prostatu dosedá močový měchýř a zespodu je podepřena svaly pánevního dna. Močová trubice, která vychází z močového měchýře, prochází skrz prostatu. To, že močová trubice prochází přímo prostatou, na jedné straně umožňuje, aby se v prostatě smísily veškeré tekutiny ejakulátu a byly vypuzeny do močové trubice, ale na druhé straně je u mužů ve vyšším věku zdrojem problémů s močením, když zbytnělá prostata omezuje průtok moči močovou trubicí.
Prostata zdravého mladého muže je velká asi jako vlašský ořech nebo kaštan. U chlapců je podstatě menší a do velikosti ořechu se zvětší vlivem působení pohlavních hormonů až v období puberty. Svou velikost si prostata zachovává přibližně do 40 až 50 let věku muže. Pak se začíná zvětšovat [2] a zvětšená prostata může mužům způsobovat problémy.
Prostata je místem spojení mužských pohlavních a močových cest. Její funkce spočívá především v produkci prostatického sekretu, který je důležitý pro dostatečnou pohyblivost a životaschopnost spermií. Někteří vědci se však domnívají, že hlavní úlohou prostaty je ochrana reprodukčního systému před možnou infekcí ze systému močového. Tato funkce prostaty je obsažena v jejím latinském i českém jménu -prostata/žláza předstojná – před stojící, chránící žláza.
Sekret, který prostata produkuje, je čirý, má mírně kyselou reakci a má typický zápach. Obsahuje řadu příměsí, které nějakým způsobem umožňují nebo zvyšují šanci spermií na oplodnění vajíčka. Některé složky sekretu udržují sperma dostatečně řídké, jiné zvyšují pohyblivost spermií, další stimulují svalovinu dělohy, nebo udržují pH v rozmezí umožňujícím přežití spermií v prostředí vaginy. Správná funkce prostaty je řízena mužskými pohlavními hormony, především testosteronem. Bez vlivu pohlavních hormonů produkce sekretu v prostatě po nějaké době ustane.
Benigní hyperplazie prostaty je odborný termín pro nezhoubné zvětšení objemu předstojné žlázy. Zvětšení prostaty je navázáno na hormonální změny, ke kterým u mužů dochází ve vyšším věku. Zvětšení prostaty neznamená zhoubné nádorové onemocnění – rakovinu (karcinom prostaty). Je však dobré problémy s prostatou nepodceňovat, protože příznaky benigní hyperplazie prostaty i rakoviny prostaty mohou být podobné.
Rakovina prostaty je nekontrolovatelné množení buněk prostaty. V pokročilých stádiích může rakovina prostaty vytvářet metastázy, druhotná ložiska primárního nádoru. Rakovina prostaty metastazuje obvykle do kostí nebo do páteře. V pozdější fázi se může karcinom prostaty rozšířit i do plic, jater a vzdálených lymfatických uzlin. Většina zhoubných nádorů prostaty vzniká ve vnější neboli periferní zóně prostaty poblíž konečníku. Bujení ve vnější zóně prostaty nemusí zejména v počátečním stádiu onemocnění způsobovat žádné subjektivní obtíže. Právě to je důvod, proč je vyšetření prostaty přes konečník velmi užitečnou metodou, která může zachytit onemocnění prostaty již v raném stádiu. O vyšetření prostaty si více přečtěte níže v tomto článku v odstavci „vyšetření prostaty“.
Co způsobuje rakovinu prostaty, není přesně známo. Rizikové faktory jsou především věk, dědičnost a nezdravý životní styl. Rakovina prostaty postihuje muže převážně po padesátém roce života a je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů [3].
Vedle nezhoubného zvětšování prostaty a rakoviny se ještě muži mohou potýkat se zánětem prostaty, tak zvanou prostatitidou. Ta postihuje hlavně muže, kteří prodělali zánět močového měchýře nebo močového ústrojí, a infekce se rozšířila i do prostaty. Prostatitida může být akutní, pak se obvykle léčí antibiotiky, ale existují i chronické formy tohoto specifického zánětu.
Příčiny a mechanismy, které vedou ke vzniku a rozvoji benigní hyperplazie prostaty, nejsou dosud spolehlivě objasněny. Podle nejpravděpodobnější teorie se v mužském těle zřejmě v důsledku nadbytku hormonu dihydrotestosteronu prodlouží život buněk v prostatě [4]. Protože se buňky v prostatě stále množí, roste jejich celkové množství a s tím i objem prostaty. A zvětšení prostaty může způsobit nepříjemné obtíže na utlačovaných dolních močových cestách. Na druhou stranu ač ke změnám v objemu prostaty s přibývajícím věkem dochází u všech mužů, prostatické obtíže se u některých mužů nikdy neprojeví.
Nezhoubné zvětšení prostaty u mužů způsobuje problémy s močením. Močový měchýř má dvojí funkci – shromažduje se v něm moč a když naplnění močového měchýře dosáhne určitého objemu, jsme nuceni k jeho vyprázdnění. Obě tyto funkce může zvětšená prostata narušit. Narušení shromažďovací funkce močového měchýře se projevuje častým nucením k močení v průběhu dne i noci, náhlou a neodkladnou potřebou se vymočit, případně nechtěnými úniky moče (inkontinencí).
Naopak poruchy vyprazdňování močového měchýře se projevují slabým proudem moči, zpožděním začátku močení po uvolnění svalů, přerušovaným proudem moči, nutností zapojit břišní svaly, aby vůbec došlo k vyprázdnění močového měchýře, nebo pocitem neúplného vymočení. U mužů se zvětšenou prostatou se nejčastěji obě oblasti problémů kombinují.
Urologové a případně i praktičtí lékaři preventivně vyšetřují prostatu u všech mužů starších padesáti let. V prvním kroku lékaři posuzují závažnost onemocnění na základě otázek obsažených v dotazníku připraveném k tomuto účelu. Otázky v dotazníku směřují k popisu subjektivního vnímání problémů s močením a močovými cestami. Tyto problémy mohou být důsledkem zvětšení prostaty, ale mohou mít i jiné příčiny.
Praktické vyšetření spočívá ve zjištění velikosti prostaty přes stěnu konečníku. To znamená, že vám v poloze v kleče lékař vloží do konečníku prst a přes stěnu konečníku prostatu prohmatá. To nemusí být každému muži příjemné, ale když se dokážete uvolnit, nejde o bolestivé vyšetření. Pokud zjištění lékaře neodpovídá normální velikosti prostaty nebo je prostata při pohmatu nestejnoměrně tvrdá či pokud pacient vnímá vyšetření jako bolestivé, přistoupí lékař k dalším vyšetřením.
Další vyšetření spočívají především ve stanovení hladiny různých látek v moči a krvi. Z krve se zjišťuje zvýšená hladina tzv. prostatického specifického antigenu (PSA), která odhalí pacienty se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Při podezřele vysoké hodnotě PSA přistoupí lékaři k biopsii prostaty (odběru vzorku tkáně z prostaty), aby potvrdili či vyloučili karcinom prostaty. Cílem vyšetření moči a krve je zjistit či vyloučit onemocnění ledvin, případně nedostatečnou funkci dalších orgánů (slinivky) a indikovat přítomnost zánětů v těle.
Pokud jsou vám nepříjemná pravidelná preventivní vyšetření prostaty prováděná prstem lékaře, můžete si stav vaší prostaty přes konečník orientačně kontrolovat i sami. Je však nutné zdůraznit, že samovyšetření nemůže nikdy plně nahradit odborné vyšetření. A rizikem u starších mužů není jen nezhoubné zvětšení prostaty, ale především rakovina prostaty. Proto je vždy lepší překonat ostych, stud či jiné psychické překážky a pravidelné preventivní prohlídky u lékaře absolvovat.
To, že vaše prostata není v pořádku, může naznačovat i vaše ejakulace a změny v množství a kvalitě ejakulátu. Pokud je vaše ejakulace slabá a výstřiky semene již nejsou tak intenzivní jako dříve, pokud klesá celkové množství semene při ejakulaci, mění se konzistence, barva nebo hustota semene, je vždy dobré nechat si prostatu vyšetřit urologem a včas předcházet případným problémům.
Pokud jsou dopady do kvality života muže mírné, doporučují i lékaři ke zmírnění projevů benigní hyperplazie prostaty rostlinné přípravky, tzv. fytofarmaka. Přípravky z bylinek jsou v české klinické praxi užívány desítky let a jejich podíl na terapii benigní hyperplazie prostaty se pohybuje okolo 20 %. Jsou u pacientů velmi oblíbené z důvodů výborné snášenlivosti. Zmírnění příznaků a celkovou úlevu udává až 70 % mužů léčených rostlinnými přípravky [5]. O bylinách na prostatu, které můžete užívat i bez doporučení lékaře, se více dozvíte níže v tomto článku v odstavci bylinky na prostatu.
U středních a těžkých příznaků onemocnění s negativním dopadem na kvalitu života jsou základem léčby buď tzv. alfa-blokátory nebo inhibitory enzymu 5-alfa reduktázy. Alfa-blokátory snižují krevní tlak a umožňují uvolnění hladké svaloviny prostaty. Proto přinášejí úlevu mužům, kteří mají problémy s močením. Alfa-blokátory však nenapomáhají zmenšení prostaty ani nebrání jejímu dalšímu růstu.
Enzym 5-alfa reduktáza se podílí v prostatické tkáni na přeměně hormonu testosteronu na jeho aktivnější formu, kterou je dihydrotestosteron. Právě dihydrotestosteron podporuje růst tkání prostaty. Inhibitory tlumí aktivitu tohoto enzymu a zpomalují tak růst prostaty. Protože testosteron a dihydrotestosteron mají mají důležitý podíl na řízení sexuálních funkcí mužů, může užívání těchto léků u mužů způsobovat pokles sexuální touhy nebo zapříčinit problémy s erekcí a ejakulací.
Nejzazší formou léčby, pokud prostata trvale brání odtoku moči z močového měchýře, je chirurgické odstranění prostaty.
Muži se zvětšenou prostatou nevykazují vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty ve srovnání s muži, jejich prostata není zbytnělá. Příznaky rakoviny prostaty i benigní hyperplazie prostaty jsou však velmi podobné. Proto jsou u mužů, zvláště ve vyšším věku, velmi důležité pravidelné preventivní prohlídky prostaty a je vždy vhodné vyhledat pomoc lékaře, když se u mužů objeví problémy s dolními močovými cestami.
Četnost výskytu sexuálních poruch, především nedostatečné erekce, a problémů se zvětšenou prostatou roste u mužů se zvyšujícím se věkem. Není však zřejmé a prokázané, že by se tyto problémy přímo vzájemně ovlivňovaly a souvisely spolu. Může se jednat jen koincidenci, kdy se u muže problémy v obou oblastech dostaví ve stejnou dobu [6], nebo o shodné negativní faktory nezdravého životního stylu, které vedou k potížím v obou oblastech.
Lepší prokrvení, které obecně souvisí s každou masáží, má jistě stimulující efekt i na prostatu. Masáž prostaty, prováděná buď nepřímo přes masáž hráze, nebo přímo skrz konečník, není lékaři v souvislosti se zvětšenou prostatou doporučována. Rovněž nejsou k dispozici vědecké studie, které by naznačovaly přímou souvislost mezi pravidelnou masáží prostaty a nižším rizikem benigní hyperplazie prostaty. Přesto lze na internetu na masáž prostaty nalézt řadu doporučení, ale již chybí odkazy, které by podporovaly oprávněnost tohoto tvrzení.
V 90. letech 20. století se někteří lékaři pokoušeli masáží prostaty zvýšit účinnost antibiotik při léčbě chronické prostatitidy, ale tato praxe se nerozšířila. Naopak lékaři před masáží prostaty varují u akutních zánětů a v případě rakoviny prostaty.
Masáž prostaty tak může být spíše zpestřením vašeho sexuálního života než účinnou prevencí zvětšování prostaty. Pro část mužů je totiž dráždění prostaty sexuálně velmi vzrušující a mohou pouhou stimulací prostaty dosáhnout orgasmu bez dalšího dráždění penisu či jiné formy vzrušování.
Podobně jako je tomu u řady dalších onemocnění, i u prostaty zvyšuje riziko jejího zvětšování nezdravý životní styl. U kuřáků lékaři doporučují přestat kouřit, protože nikotin působí dráždivě na močový měchýř. Dobré je omezit celkový příjem alkoholu zejména většího množství piva, omezit pití kávy, silného čaje, nápojů s vysokým obsahem kofeinu, jako jsou Coca-cola a energetické nápoje, dodržovat pitný režim a více se pohybovat, například rekreačně sportovat.
Zvětšené prostatě lze předcházet i preventivním užíváním bylin, které mají na funkci prostaty příznivý vliv. Na rozdíl od jiných oblastí zdravotnictví jsou bylinky na prostatu doporučovány i lékaři. Příčinou může být to, že nejsou k dispozici chemické léky, které by v prevenci benigní hyperplazie prostaty mohly sehrát stejnou funkci, kterou zastanou bylinky.
Výhodou bylinek je i to, že většinou obsahují více různě působících látek. Jejich účinek je proto širší než u chemických léků. Byliny na prostatu v sobě mohou slučovat protizánětlivé účinky, působit proti otokům a podobně jako chemické inhibitory 5alfa-reduktázy mohou přírodní cestou a bez vedlejších účinků snižovat aktivitu tohoto enzymu.
Které bylinky napomáhají normální funkci prostaty?
Bylinky na prostatu, které volně rostou v České republice, jsou vrbovka malokvětá a kopřiva dvoudomá.
Další dostupné byliny, které se užívají na prostatu, jsou především serenoa plazivá (Serenoarepens), slivoň africká (Prunus africana syn. Pygeum africanum), pastala rozprostřená nebo ostropestřec mariánský.
17.1. Vrbovka malokvětá (Epilobiumparviflorum)
Vrbovka malokvětá je vytrvalá bylina. Nalézt jí můžete téměř v celé Evropě včetně Britských ostrovů. Její rozšíření na sever dosahuje po jižní Skandinávii. Ostrůvkovitě se vyskytuje i v severní Africe, na Madeiře a na Kanárských ostrovech. U nás roste roztroušeně od nížin až do podhůří. Vrbovka má ráda vlhčí a stíněná stanoviště. Nejčastěji dorůstá výšky 20 až 80 cm. Kvete od června do září světle fialovými nebo růžovými květy.
Vrbovka malokvětá patří dlouhodobě k nejoblíbenějším přírodním prostředkům užívaným k léčbě prostatických obtíží. Nejčastěji se užívá nať. Z té se připravuje čaj nebo se nať jemně mele a plní do kapslí. Předpokládá se, že hlavní účinnou látkou vrbovky malokvěté jsou v ní obsažené třísloviny. Ty zřejmě blokují enzym5-alfa-reduktázu podobně jako některé syntetické léky. Vedle toho vrbovka malokvětá tlumí účinky mužských i ženských pohlavních hormonů na organismus a působí protizánětlivě.
Díky komplexu aktivních látek vrbovka malokvětá usnadňuje vyprazdňování moči při nezhoubném zbytnění prostaty, zánětu prostaty či při chronické prostatitidě. Vrbovka mírní bolestivost při močení, omezuje časté nutkání k močení, pomáhá zmírnit inkontinence (úniky moči). Vrbovka také příznivě působí na zánětlivé poruchy ledvin a močových cest.
Přestože v lidovém léčitelství má užívání vrbovky malokvěté na prostatické potíže dlouhou tradici, prospěšnosti vrbovky malokvěté při prostatických potížích se zatím věnovalo jen omezené množství vědeckých studií [7].
Tyto studie, podobně jako studie na laboratorních zvířatech [8], naznačují oprávněnost tvrzení, že vrbovka malokvětá může být při léčbě zvětšené prostaty účinná.
Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin se nedoporučuje vrbovku malokvětou užívat dlouhodobě. Je proto lepší po zhruba jednom měsíci užívání vrbovky bylinou kůru na několik měsíců přerušit a vrbovku nahradit jinou bylinou, třeba kopřivou.
Vrbovka malokvětá v našem e-shopu:
17.2. Kopřiva dvoudomá (Urticadioica)
Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina, jejíž stonek i listy jsou porostlé žahavými chloupky. Ty při doteku s kůží způsobují svědění, pálení nebo i puchýřky. Dnes je kopřiva obecně považována za neodbytný plevel. V tradičním léčitelství však kopřiva po dlouhá staletí byla a dodnes je léčivou bylinu obsahující velké množství vitamínů a minerálů, zejména železa. Účinné látky obsahuje oddenek, stonek, listy i květy. Kopřiva obsahuje například vitamín C, vitamín B2, provitamín A (beta-karoten), sacharidy, aminokyseliny, železo, vápník, hořčík, mangan a další látky.
K léčbě benigní hyperplazie prostaty a při problémech s močením jsou využívány zejména kořeny kopřivy. Předpokládá se, že účinné látky v kopřivě dvoudomé potlačují metabolizmus a růst buněk prostaty, a tím pomáhají zastavit zvětšování prostaty [9], [10].
Pomáhat při problémech s prostatou ale mohou i další látky z kopřivy, které ovlivňují lidský hormonální systém.
Kopřiva dvoudomá v našem e-shopu:
17.3. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
Ostropestřec mariánský je bodláku podobná velmi vzrůstná bylina. Může dorůstat až do dvou metrů výšky. V červenci až září vykvétá ostropestřec fialovými květy.
Ostropestřec mariánský je historicky spojován především s příznivými účinky na játra a žlučník, ale v posledních dvou desetiletích bylo provedeno také mnoho studií [11], [12] zabývajících se jeho využitím při prevenci a léčbě rakoviny včetně rakoviny prostaty. Silymarin, hlavní účinná látka obsažená v ostropestřci mariánském, je především silný antioxidant, který pomáhá v lidském těle eliminovat škodlivé volné radikály, a tím chrání buňky před oxidačním stresem.
Potenciál užívání ostropestřce mariánského spočívá především v prevenci rakoviny prostaty. Silymarinový komplex je podle studií zřejmě schopen omezovat růst nádorových buněk. Účinek byl ověřován nejen při léčbě nádorů prostaty [13], ale také u karcinomu prsu, kůže a děložního čípku.
To, že látky obsažené v ostropestřci chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhají regenerovat játra, může být dalším benefitem při užívání ostropestřce mariánského. Játra jsou, zejména vzhledem k dnešnímu životnímu stylu spojenému s konzumací průmyslově zpracovaných potravin a obecným nedostatkem zdravého pohybu, velmi zatěžovaným orgánem. Užívání ostropestřce mariánského tak může být nejen vhodnou prevencí proti rakovině prostaty, ale i součástí pravidelné vnitřní očisty našeho těla.
Rozvinutá benigní hyperplazie prostaty negativně ovlivňuje kvalitu života muže. Prevence a včasná správná terapie může významným způsobem prodloužit období kvalitního života mužů včetně života sexuálního. Přípravky z bylin mají především v prevenci zvětšování prostaty u starších mužů své pevné místo. Mezi jejich hlavní přednosti vedle prokázané účinnosti patří jejich čistě přírodní původ a minimum případných vedlejších účinků.
Je však třeba znovu zdůraznit, že užíváním bylinných přípravků není možné nahradit pravidelné preventivní vyšetření prostaty lékařem. Zanedbání odborného vyšetření může odsunout odhalení mnohem závažnějšího onemocnění, kterým může být i karcinom – rakovina prostaty.