Eleutherococcus senticosus
Eleuterokok ostnitý je trnitý keř, který roste hlavně ve východních oblastech Asie. Jeho rozšíření zasahuje poměrně vysoko na sever. Pro léčivé účinky svých kořenů a oblast, kde přirozeně roste, bývá nazýván sibiřským ženšenem. S pravým ženšenem je skutečně příbuzný, obě rostliny patří do čeledi Aralkovité. Obsahové látky ženšenu pravého se ale nevyskytují téměř v žádných jiných bylinách a účinky eleuterokoku na lidský organismus jsou založeny na jiných látkách. Až do poloviny 20. stolení eleuterokok nebyl příliš známou léčivou rostlinou, i když v čínské tradiční medicíně patří mezi důležité byliny s tonizujícími účinky již několik tisíc let. Tonika jsou léčiva nebo byliny, které posilují celý organismus a podporují jeho regeneraci. K nejznámějším bylinám s tonizujícími účinky patří ženšen pravý, paulinie nápojná, klanopaška čínská nebo rozchodnice růžová. Právě hledání náhrady pravého ženšenu vedlo k vědeckému zájmu o tuto bylinu a jeho popularizaci.
Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):
Vztah ke zdraví:
Eleuterokok ostnitý je až 2,5 metru vysoký keř s větvemi hustě posetými trny. Listy jsou složené, pětičetné, s dlouhými řapíky. Kvete začátkem léta, květy jsou světle žluté až narůžovělé barvy. Plody jsou modročerné bobule (peckovice). Pěstování eleuterokoku je nenáročné a je proto využíván jako náhrada pravého ženšenu. Eleuterokok je řazen mezi adaptogeny, byliny které nespecifickým způsobem zvyšují obranyschopnost organismu proti onemocněním a účinkům stresu.
Eleuterokok ostnitý zvyšuje odolnost organismu, urychluje regeneraci, navyšuje energii v období stresu, nedostatku spánku nebo při dlouhém pracovním vypětí a námaze, při opakovaném dlouhodobém užívání zpomaluje projevy stárnutí [1]. Eleuterokok pomáhá snižovat krevní cholesterol a zpomalovat sklerotizaci cév, může mírně snižovat hladinu krevního cukru. Má určité neuroprotektivní účinky, ovlivňuje vedení vzruchu nervovými vlákny. Zvyšuje bdělost a zlepšuje kognitivní funkce, schopnost pamatovat si, přemýšlet, učit se při stresové zátěži nebo při dlouhé pracovní námaze. Podporuje obranyschopnost organismu, snižuje nemocnost. Řada studií se zabývala protirakovinnými účinky eleuterokoku, ale neexistují přesvědčivé důkazy pro schopnost eleuterokoku specifická onemocnění rakovinou léčit. Jeho hlavní oblastí účinků je především zvýšení výkonnosti, odolnosti a znovunalezení životní síly.
Eleuterokok ostnitý provází pověst byliny stimulující mužskou sexuální touhu a plodnost. Nejsou však k dispozici studie, které by se zabývaly přímým vlivem eleuterokoku na erekci, erektilní dysfunkci a mužskou plodnost. Je možné předpokládat, že tradiční užívání eleuterokoku na podporu sexuálních funkcí je spojeno s jeho celkově posilujícími účinky na lidský organismus. Problémy s erekcí jsou v řadě případů důsledkem únavy z práce či problémů ve vztazích, celkového vyčerpání, vyhoření či projevů stárnutí ve vyšším věku. V takové situaci může být podpora eleuterokoku velmi vítaná. Eleuterokok může pomoci u problémů s erekcí, které jsou důsledkem cévních problémů způsobených aterosklerózou, ukládáním tukových látek do stěny tepny nebo při vyšší hladině cukru [2], která ještě nepotřebuje farmakologickou léčbu. Studie na laboratorních zvířatech naznačily, že eleuterokok ostnitý uvolňuje hladké svaly ve stěnách cév [3] (vasorelaxační účinek), což může podpořit erekci. Pružnost cév v oblasti pánve a přímo v penisu a jejich schopnost zvýšit přítok krve do topořivých těles penisu je podstatou mechanismu erekce. Obecně je eleuterokok ostnitý vhodný pro udržení fyzické i duševní výkonnosti, odolnosti, pro přirozenou obranyschopnost a zmírnění projevů stárnutí.
Eleuterokok ostnitý naleznete v přípravku na podporu erekce s rychlým nástupem účinku CLAVIN Platinum, kde je zastoupen spolu s extraktem z kotvičníku zemního, šafránu setého a řeřichy peruánské. Je rovněž zastoupen v přípravku na zlepšení erekce a sexuální výkonnosti Argin-IN, kde je navíc obsažen kotvičník zemní, šafrán setý a chlorella. Přípravek Viamax Pure Power pro erekci bez problémů obsahuje vedle eleuterokoku ostnitého pískavici řecké seno, řeřichu peruánskou, oves setý, chřest obecný, kořen jamajské sarsaparilly, čínskou malinu, klolovník zašpičatělý, kopřivu dvoudomou, skořicovník cejlonský, kokotici čínskou, jam obecný a lékořici lysou. Bylinný přípravek Cemio RED3 na prostatu, potenci, vitalitu obsahuje kromě eleuterokoku ostnitého také slivoň africkou, řeřichu peruánskou, len setý, kustovnici čínskou, gumojilm jilmový a sóju luštinatou. Přípravek pro „kvalitní postavení“ Amor kombinuje eleuterokok s kotvičníkem zemním, voňatcem vejčitým a řeřichou peruánskou. Přírodní přípravek Poppers RUSH pro maximální orgasmus doplňuje eleuterokok ostnitý dalšími bylinami, jako je serenoa plazivá, brusinka kanadská, jinan dvoulaločný. Přípravek LIBIDO4.me MEN na sexuální a reprodukční zdraví mužů obsahuje spolu s eleuterokokem ostnitým také řeřichu peruánskou, kotvičník zemní, škornici šípolistou, vitánii snodárnou, jinan dvoulaločný a rozchodnici růžovou.
Užívání eleuterokoku ostnitého je obecně bezpečné, nesmí však být používán při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech, akutních infekčních chorobách, srdečních chorobách (infarkt myokardu), poruchách srdečního rytmu. U některých lidí byla po jeho použití pozorována krátkodobá zemdlenost nebo ospalost, která je pravděpodobně způsobena hypoglykémií, poklesem hladiny krevního cukru. Nedoporučuje se eleuterokok kombinovat s dalšími adaptogeny, např. ženšenem pravým. U všech adaptogenů se obecně doporučuje užívat bylinu po dobu maximálně 6 týdnů a pak užívání přerušit na dobu minimálně dvou týdnů nebo bylinu nahradit jinou s podobnými účinky. Eleuterokok ostnitý není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.
I když eleuterokok harmonizuje nástup spánku, nedoporučuje se jej pro jeho povzbuzující účinky užívat před spánkem. Doporučení kromě tohoto omezení nezmiňují vhodnou dobu. Jako všechny posilující prostředky je vhodnější užívání mezi jídly, nikoliv přímo s jídlem.
Latinsky se eleuterokok ostnitý jmenuje Eleutherococcus senticosus. Můžete se setkat i se jmény sibiřský ženšen, všehojivec štetinatý, všehojovec ostnitý nebo čertův kořen.