Právě si prohlížíte Řeřicha peruánská

Řeřicha peruánská

Řeřicha peruánská

Lepidium meyenii

Řeřicha peruánská, také označovaná jako maca (nebo v počeštěné variantě maka), je rostlina, která volně roste v peruánských Andách ve vysokých nadmořských výškách. Maka byla pěstována, sbírána a uctívána starými Inky, ale bylinu podle archeologických nálezů znaly již předincké kultury. V současné době je řeřicha peruánská nejvíce vyzdvihována v souvislosti s jejími účinky na sexuální zdraví a je součástí většiny nejznámějších bylinných přípravků na zlepšení erekce, potence a mužské plodnosti.

1. Zdravotní tvrzení o řeřiše peruánské podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

  • fyzické a duševní zdraví, vytrvalost, vitalita;
  • plodnost;
  • sexualita;
  • hormonální systém – menopauza, zdroj fytoestrogenu.

2. Kdo vyhledává řeřichu peruánskou?

Řeřichu peruánskou vyhledávají lidé zaměření na:

  • zvýšení odolnosti, vitality a urychlení regenerace organismu;
  • podporu sexuální aktivity a zvýšení chuti na sex;
  • zvýšení tvorby a kvality spermií (muži);
  • stabilizaci hladiny hormonů v období menopauzy (ženy);
  • pomoc při psychickém vyčerpání a neurózách;
  • prevenci vzniku osteoporózy.

3. Řeřicha peruánská – super potravina a afrodiziakum z peruánských And

Řeřicha peruánská je dvouletá rostlina, která dobře roste i přezimuje v tvrdých, vysokohorských podmínkách. Nadzemní část byliny tvoří růžice listů, pod zemí vyrůstá nažloutlá, hnědočervená až černá bulva, která je zdrojem řady pro lidský organismus důležitých látek. Vzhledem řeřicha peruánská trochu připomíná naši řepu. Jednotlivé odrůdy řeřichy peruánské se liší zbarvením bulvy i rozsahem účinků na lidský organismus.

4. Řeřicha peruánská a lidský organismus

Do Evropy se řeřicha peruánská poprvé dostala v 16. století v období španělského dobývání Jižní Ameriky, ale pak se na několik století povědomí o ní vytratilo. Teprve v šedesátých letech minulého století se o řeřichu peruánskou znovu začali zajímat vědci.

Laboratorní a klinické výzkumy potvrdily významnou výživovou hodnotu a příznivý vliv na řadu funkcí lidského organismu. Užívání řeřichy peruánské podporuje vitalitu, dobrou fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost a odolnost vůči stresu. Proto je široce zastoupena v nabídce doplňků pro silové a vytrvalostní sportovce. Mužům řeřicha peruánská pomáhá při problémech s erekcí a plodností. U žen harmonizuje menstruační cyklus a v období menopauzy stabilizuje hladiny ženských pohlavních hormonů. Řeřicha peruánská má celkově pozitivní vliv na duševní zdraví i duševní výkonnost. Ve vyšším věku zvyšuje vitalitu, oddaluje příznaky stárnutí a zpomaluje řídnutí kostí.

V nabídce se nejčastěji setkáte s odrůdou bílé nebo žluté řeřichy peruánské. Vědecké studie naznačují, že různé odrůdy nemají totožné účinky na lidský organismus, například na produkci spermií u mužů má lepší účinky černá odrůda než odrůda žlutá či červená [1].

5. Řeřicha peruánská a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

S přibývajícím věkem se u mužů i žen postupně snižuje sexuální touha. Je to důsledek stárnutí organismu a především poklesu hladin pohlavních hormonů. Zdá se, že na rozdíl od většiny bylin užívaných muži na zlepšení erekce, plodnosti a sexuální touhy, řeřicha peruánská nepůsobí na hladiny pohlavních hormonů, ale organismus ovlivňuje jinými mechanismy. Přesto se zdá být při delším užívání účinná v podpoře subjektivně prožívané sexuální touhy [2] a pomáhá zlepšit sexuální život mužům s mírnou erektilní dysfunkcí [3].

Řeřicha peruánská může být rovněž vhodnou bylinou pro muže, kteří usilují o početí dítěte. Studie naznačují příznivý vliv na kvalitu i pohyblivost spermií u zdravých i neplodných mužů [4].

Doporučení obvykle uvádějí, že účinky užívání řeřichy peruánské lze očekávat nejdříve po 4 až 6 týdnech pravidelného užívání. To se shoduje i s výsledky vědecké studie, která zaznamenala příznivý vliv na sexuální touhu po osmi týdnech pravidelného užívání [5].

6. Řeřicha peruánská v doplňcích stravy na podporu erekce

Řeřicha peruánská je součástí většiny nejznámějších doplňků stravy na zlepšení erekce. Je základem přípravku Clerex na podporu erekce – sexuálního zdraví muže spolu s kotvičníkem zemním a ženšenem podobně jako u přípravku Erexan Standard pro dokonalou erekci a vášnivé milování, kde řeřichu peruánskou opět doplňuje kotvičník zemní a aminokyseliny. Přípravek Zerex Ultragold na dlouhodobou podporu sexuální vitality a potencevedle kotvičníku zemního ještě k řeřiše peruánské přidává klanoprašku čínskou a vitamíny. Přípravek Zerex Klasik Plus na podporu libida a chuti na sexvedle standardní řečichy a kotvičníku ještě obsahuje jinan dvoulaločný. Přípravek Proerecta Long pro erekci se silou matky přírody je založen jen na řeřiše peruánské a extraktu z hroznových semen. Přípravek Clavin Platinum pro podporu přirozeného sexuálního života obsahuje řeřichu peruánskou spolu s kotvičníkem zemním, eleuterokokem ostnitým a šafránem setým. V přípravku Amarex Men Complex na podporu erekce řeřichu peruánskou doplňuje opět kotvičník zemní a voňatec vejčitý. V přípravku eJoy®, který slibuje erekci na dosah, je další základní bylinou vedle řeřichy a kotvičníku serenoa plazivá. Tato trojice bylin je obsažena i v přípravku Erectamin na problémy s prostatou a erekcí. Řeřicha peruánská je i součástí složení přípravku Andrimax pro muže, kteří chtějí pečovat o velikost svého penisu, kvalitu erekce a sexuální výkon. V přípravku je řeřicha v komplexu spolu se serenou plazivou, voňatcem vejčitým, ženšenem pravým, jinanem dvoulaločným a smilaxem lékařským. Řeřichu peruánskou naleznete i v přípravku RX plus pro muže, kteří chtějí pečovat o své intimní zdraví, kvalitu erekce a sexuální výkon a v řadě dalších přípravků na podporu erekce a plodnosti.

7. Je užívání řeřichy peruánské bezpečné?

Tradiční užívání řeřichy peruánské jako potraviny v peruánských Andách i studie na lidech [6] nasvědčují tomu, že užívání řeřichy peruánské je bezpečné a nepřináší závažné vedlejší účinky. Přesto by se užívání řeřichy peruánské měli vyhnout lidé se zhoršenou funkcí štítné žlázy podobně jako všem zástupcům brukvovitých rostlin. Rovněž by se jí měly vyhnout ženy, které se léčí s onemocněním citlivým na ženské hormony.

Vzhledem k tomu, že není k dispozici dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání řeřichy peruánské v době těhotenství a kojení, není ženám v tomto období užívání doporučeno.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat řeřichu peruánskou

Řeřichu peruánskou je možné užívat spolu s jídlem i na lačno. Užívání na lačno urychlí její vstřebávání. Řeřicha peruánská není přímo stimulant, ale může navyšovat hladinu vaší energie. Proto je lepší jí užívat ráno nebo během dopoledne.

9. Další jména pro řeřichu peruánskou

Řeřicha peruánská se latinsky jmenuje Lepidium meyenii. Nejčastěji je ale označována jako maca nebo maka. Můžete se také setkat se jménem maca horská nebo značením peruánský či brazilský ženšen.

 

Erekce - jak jí ovlivňuje spánek? Erekce – jak jí ovlivňuje spánek? - Dlouhodobý nedostatek spánku negativně ovlivňuje celkové fungovaní lidského organismu. Únava a nedostatek energie snižují u mužů chuť na sex a mohou vést k problémům s erekcí. Jaké jsou přímé příčiny problémů s erekcí při nedostatku spánku, není zatím úplně objasněno. Jednou z možných příčin je, že nedostatek spánku během druhé poloviny noci významně snižuje ranní hladinu hormonu testosteronu - mužského pohlavního hormonu důležitého pro sexuální funkce mužů. číst dále
Doplňky stravy na podporu erekce Doplňky stravy na podporu erekce - Pro muže, kteří hledají cestu, jak podpořit svou erekci přírodní cestou, nemusí být snadné se v nabídce různých doplňků stravy a přípravků na podporu erekce vyznat a mohou být zklamaní, pokud se nedostaví účinky, které si od těchto přípravků slibují. Pokud chcete doplňky stravy užívat, zjistěte si nejdříve, co vaše problémy s erekcí způsobuje a pak se rozhodněte pro užívání bylin či komerčních přípravků na podporu erekce. číst dále