Právě si prohlížíte Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica

Kopřivu dvoudomou zná nejspíš každý, kdo někdy kráčel po cestách ve volné přírodě. Od dětství jí ale v podvědomí máme zapsanou jako žahavého nepřítele, které mu je lépe se vyhnout. To je ale veliká škoda, protože kopřiva může být velmi nápomocná našemu zdraví. Na jaře, kdy se sbírá, ji snadno naleznete na okrajích luk či lesů. Její léčivé účinky jsou známé již od starého Řecka. V lidovém léčitelství se kopřiva nejvíce užívá pro své čistící (detoxikační) účinky na lidský organismus, především na krev. Je močopudná, pomáhá tlumit alergické reakce na pyl a zvládat sennou rýmu, mužům pomáhá ke zdravé prostatě a lepší erekci, ženám při silné menstruaci.

1. Zdravotní tvrzení o kopřivě dvoudomé podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

 • vylučování vody z organismu;
 • normální činnost kardiovaskulárního systému;
 • normální činnost ledvin – vylučování;
 • osvěžení těla;
 • vitalita – energie;
 • normální stav kloubů;
 • přirozená obranyschopnost – imunitní systém;
 • normální funkce prostaty;
 • obsahuje minerály, železo;
 • normální činnost cévní soustavy;
 • normální činnost ledvin – vylučování;
 • normální stav kůže, lupy, hojení ran;
 • normální stav kostí, vlasů a nehtů;
 • normální činnost cévní soustavy, těžké nohy;
 • působí protizánětlivě.

2. Kdo vyhledává kopřivu dvoudomou?

Kopřivu dvoudomou vyhledávají lidé zaměření na pomoc při:

 • celkové detoxikaci organismu;
 • onemocnění (zánětech) močových cest;
 • pomoc při zvětšené prostatě a problémech s erekcí;
 • opakujících se alergických projevech (senná rýma);
 • zmírnění zánětlivých reakcí při ekzémech, vyrážkách i zanícených kloubech;
 • pomoc při častém krvácení z nosu.

3. Kopřiva dvoudomá – žahavý plevel, který je ale také léčivkou prospěšnou pro lidské zdraví

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina, která roste jako plevel v Evropě a severní Americe. Může dorůstat výšky až 150 cm. Rostlina je dvoudomá, jednotlivá rostlina vytváří buď pouze samčí, nebo pouze samičí květy. Listy i lodyha kopřivy jsou pokryté jemnými chloupky, které se při dotyku zapichují do kůže, ulamují se a pálí. Kvete nenápadnými kvítky od června do září.

4. Kopřiva dvoudomá a lidský organismus

V lidovém léčitelství je kopřiva doporučována především k jarním očistným kúrám a detoxikaci organismu, na ledviny, močové cesty a prostatu. Kopřiva pomáhá při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekční záněty močových cest. Je také častou součástí čajů čistících krev a bylinných směsí pro starší muže, kteří mají problémy s prostatou.

Kopřiva obsahuje řadu prvků nezbytných pro tvorbu krve, má proto povzbuzující účinek na kostní dřeň a může být užívána při chudokrevnosti, větších ztrátách krve, vysilujících onemocněních a pro doplnění základních živin. Díky vysokému obsahu chlorofylu kopřiva zlepšuje látkovou výměnu a uplatňuje se i při léčení cukrovky a revmatických chorob.

Pro zevní užití se extrakty z kopřivy přidávají do šamponů a vlasových balzámů.

5. Kopřiva dvoudomá a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Mnoho mužů, které trápí erektilní dysfunkce, má zároveň problémy se zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty), nebo je obtěžují tzv. symptomy dolních močových cest (lower urinary tract symptoms). Podle vědeckých studií výskyt benigní hyperplazie prostaty i symptomů dolních močových cest zvyšuje riziko erektilní dysfunkce, a to nezávisle na věku pacientů. Podle těchto studií se zdá, že společný výskyt problémů s prostatou či močovými cestami a problémů s erekcí není jen náhodnou shodou, ale má shodné příčiny [1], [2]. Kopřiva dvoudomá se v lidovém léčitelství využívá při problémech močových cest, kde působí protizánětlivě a diureticky, usnadňuje vylučování vody a odpadních látek z těla. V Evropě se kopřiva využívá i při léčbě nezhoubného zvětšení prostaty. Potíže se zvětšenou prostatou má přibližně 40 % mužů po padesátém roce života. Četnost problémů stoupá s každou další dekádou života. Zvětšená prostata je přítomná prakticky u všech mužů starších 70ti let. To, že kopřiva dvoudomá příznivě ovlivňuje zvětšenou prostatu naznačují studie na laboratorních zvířatech [3] i u mužů [4] s tímto onemocněním. Výtažek z kořene kopřivy se v doplňcích výživy často kombinuje se serenou plazivou a slivoní africkou, které na prostatu působí podobně příznivě jako kopřiva. Léky užívané k léčbě benigní hypertrofie prostaty, jako jsou finasterid a dutasterid, mohou u mužů způsobovat snížení libida, sexuální poruchy a v některých případech i erektilní dysfunkci. Přípravky z bylin nemají obvykle žádné závažnější vedlejší účinky.

Některé zdroje také uvádějí pozitivní působení kopřivy dvoudomé na hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu. Testosteron hraje významnou roli v mužské sexualitě a nedostatek testosteronu může být příčinou erektilní dysfunkce. I když studie naznačují možný pozitivní vliv kopřivy [5], [6] i v této oblasti, jsou mužům k dispozici byliny jako kotvičník zemní, vitánie snodárná nebo sametové fazole, kde je pozitivní působení na hladinu testosteronu silnější, lépe zdokumentované a doložené.

6. Kopřiva dvoudomá v doplňcích stravy na podporu erekce

Kopřiva dvoudomá je zastoupena v přírodních doplňcích stravy na podporu erekce, v gelech na zvětšení penisu, ale především v doplňcích stravy na zdravou prostatu.

V tabletách Venicon na podporu erekce a zlepšení prokrvení sexuálních partií muže naleznete kopřivu dvoudomou spolu s řadou dalších bylin, kterými jsou Erythroxylum catuaba (jihoamerický strom, jehož kůra je po staletí užívána jako afrodiziakum), voňatec vejčitý, kolový oříšek, oves setý, dýňová semínka, kajenský pepř, kotvičník zemní, zázvor lékařský, ženšen severoamerický, eleuterokok ostnitý, ženšen pravý a smilax lékařský. Přípravek pro vyšší sexuální výkon a touhu, na zvýšení dopaminu, adrenalinu a testosteronu Viamax Vitalizer kombinuje kopřivu dvoudomou a pískavici řecké seno, řeřichu peruánskou, oves setý, eleuterokok ostnitý, kokotici čínskou, čínskou malinu, zárazu, kolový ořech, skořicovník čínský, achyrant dvouzubý a kořen lékořice lysé. V přírodním stimulantu VIAGEON na podporu erekce je kopřiva dvojdomá kombinována se zázvorem lékařským, smilaxem lékařským, řeřichou peruánskou, kolou zašpičatělou, ovsem setým, kajenským pepřem, ženšenem severoamerickým, ženšenem pravým a eleuterokokem ostnitým. Sprej LovelyLovers MAXILONG s okamžitým účinkem pro zvětšení penisu založený především na obsahu l-argininu obsahuje kopřivu dvoudomou spolu s ženšenem, paulinií nápojnou, ovsem setým, a chmelem otáčivým. Gel na lepší prokrvení penisu Penilarge kombinuje kopřivu dvoudomou s kajenským pepřem, ženšenem pravým, paulinií nápojnou, ovsem setým a rostlinnými oleji.

Kopřiva dvoudomá je ale především součástí doplňků výživy na zdravou prostatu. Je zastoupena například v přípravku PURUS MEDA PM – elixír na prostatu, kde je kombinována s celíkem zlatobýlem, vrbovkou malokvětou, Serenoa plazivou, slivoní africkou a parchou saflorovou. Doplněk stravy Walmark Prostenal Control obsahuje vedle kopřivy dvojdomé také serenoa plazivou a kotvičník zemní. Přípravek PROSTADYNE kombinuje kopřivu dvojdomou, vrbovku malokvětou, pýr plazivý a cibuli lékařskou. Doplněk stravy ADVANCE Prostalex pro normální funkci prostaty, močového měchýře a močových cest kombinuje kopřivu dvojdomou se serenoa plazivou a slivoní africkou podobně jako doplněk DI-PROSTAN, kde je zastoupena pouze kopřiva dvoudomá a slivoň africká. Přípravek SOLGAR Gold specifics Prostate support spojuje účinky extraktu z listu kopřivy a serenoa plazivé. Doplněk výživy Urixin pro zdraví močových cest obsahuje především brusinkový extrakt, ale kombinuje jej s kopřivou dvoudomou, zlatobýlem obecným a extraktem ze zeleného čaje. V přípravku Prostate Blend SP-16 je kopřivou dvoudomou doplněna serenoa plazivá, tykev obecná (semínka), petržel zahradní, zázvor lékařský a lopuch větší.

7. Je užívání kopřivy dvoudomé bezpečné?

Kopřiva dvoudomá je bylinou s minimem vedlejších účinků. U některých jedinců může kopřiva vyvolat alergické reakce, podráždění žaludku či průjem. Užívání kopřivy je vždy vhodné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, pokud se léčíte na cévní onemocnění či onemocnění ledvin. Obecně se nedoporučuje užívání kopřivy v těhotenství a v době kojení.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat kopřiva dvoudomou

Kopřivu dvoudomou je doporučováno užívat před jídlem nebo mimo dobu jídel.

9. Další jména pro kopřivu dvoudomou

Latinsky se kopřiva dvoudomá jmenuje Urtica dioica. Lidově je nazývána čertova pilka, pichlavá kopřiva, žahavka, žihavka či pálivka.

 

Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže - Vakuové pumpy na penis jsou účinní pomocníci pro dosažení silné erekce. Pokud se potýkáte s nedostatečným ztopořením vašeho penisu, může vám vakuová pumpa pro muže pomoci dosáhnout erekce dostatečně pevné pro uspokojivou sexuální aktivitu. Ale jako všechny léky na erekci a různé další pomůcky na podporu erekce, které nesměřují čistě k pevnému zdraví, i vakuové pumpy mají svá úskalí a rizika. Proto chci v tomto článku zhodnotit možné přínosy i negativa pro muže, kteří mají problémy s erekcí. číst dále
Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí - Z erektilní dysfunkce se čím dál více stává běžná nemoc a její zastoupení napříč mužskou populací ve všech věkových skupinách se neustále zvyšuje. A protože zdravý životní styl a vyvážená na vitamíny a minerály bohatá strava přímo a velmi radikálně ovlivňují kvalitu ztopoření penisu , stojí za to měnit náš životní styl. Preventivně i v okamžiku, kdy nedostatečné ztopoření penisu komplikuje náš sexuální život . Jak a kde se změnou životního stylu začít ván napoví tento článek. číst dále