Právě si prohlížíte Kotvičník zemní

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní

Tribulus terrestris L.

Kotvičník zemní je nenápadná bylina se žlutými květy, které se daří i v našich podmínkách. Provází ho pověst přírodního afrodiziaka – prostředku pro povzbuzení sexuální touhy u mužů i u žen. Kotvičník je široce zastoupen nejen v bylinných prostředcích na podporu erekce, ale rovněž je jej možné nalézt v doplňcích, které užívají siloví sportovci, kulturisti a fitness nadšenci na zvýšení hladiny testosteronu a podporu růstu svalové hmoty.

1. Zdravotní tvrzení o kotvičníku zemním podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

 • normální činnost svalů;
 • pohlavní orgány / hormonální aktivita;
 • normální funkce močové soustavy (močení);
 • tělový a svalový tonus;
 • normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve;
 • přirozená obranyschopnost – imunitní systém;
 • normální činnost nervové soustavy;
 • normální funkce dýchacího systému;
 • normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému;
 • zdraví úst a dásní;
 • normální stav pokožky.

2. Kdo vyhledává kotvičník zemní?

Kotvičník zemní vyhledávají lidé zaměření na:

 • zvýšení hladiny testosteronu (muži);
 • zvýšení sexuální touhy a chuti na sex (obě pohlaví);
 • regeneraci a nárůst svalové hmoty;
 • snížení krevního tlaku a LDL cholesterolu;
 • snížení krevního cukru;
 • navýšení životní energie;
 • podporu funkce ledvin a jater;
 • posílení imunity.

3. Kotvičník zemní – nenápadná bylina s pověstí afrodiziaka

Kotvičník zemní je jednoletá poléhavá bylina, která se trochu podobá u nás běžně rostoucí mochně husí. Má podobný tvar lichozpeřených listů i ostře žluté květy s pěti okvětními lístky. Plody jsou tříhranné a velmi ostré. Tvarem plody připomínají kotvu, čemuž kotvičník vděčí za svůj název. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska, ale dnes roste v teplých oblastech po celém světě. Pro výrobu léků i doplňků stravy se hlavně pěstuje v Číně, Iránu, Bulharsku, Španělsku, ale i u nás. Pro bylinné směsi se používá celá rostlina – nať, plody i kořen.

4. Kotvičník zemní a lidský organismus

V tradiční čínské medicíně a ajurvédě se kotvičník využívá k podpoře funkce ledvin jako močopudný prostředek a při léčbě ledvinových kamenů, na podporu vykašlávání a navíc při problémech s erekcí, neplodností a nízké sexuální touze (libidu). Kotvičník obsahuje celou řadu aktivních látek, které dávají opodstatnění využití této všestranné byliny v tradiční medicíně. Pro lidské zdraví jsou z těchto aktivních látek nejdůležitější steroidní saponiny, které ovlivňují hladinu steroidních hormonů (testosteronu u mužů a estrogenu u žen), a flavonoidy, které působí protizánětlivě a zpomalují proces stárnutí.

Kotvičník má velmi široké využití. Užívají jej sportovci a vyznavači fitness na zvýšení výkonnosti a výdrže pro jeho možný vliv na hladinu mužského hormonu testosteronu. Testosteron je důležitý nejen pro správné fungování sexuálních funkcí muže, ale i pro nárůst svalové hmoty a celkový výkon. Kotvičník je zastoupen ve většině přípravků pro muže na zlepšení erekce. Muži i ženy mohou užívat kotvičník pro zvýšení sexuální touhy (libida), lepší prokrvení oblastí souvisejících s pohlavními orgány, zvýšení odolnosti a všeobecné povzbuzení organismu. Ženy mohou užívat kotvičník díky estrogenním účinkům pro zmírnění hormonálních změn během přechodu (klimakteria).

5. Kotvičník zemní a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Podle některých výzkumů se zdá, že bioaktivní látky obsažené v kotvičníku stimulují tvorbu luteinizačního hormonu. Luteinizační hormon je důležitý pro tvorbu dalších pohlavních hormonů, u žen pro produkci estrogenu, u mužů je nezbytný pro vývoj a zrání spermií a pro produkci pohlavního hormonu testosteronu. Testosteron je zapojen v mechanismu erekce a jeho produkce v mužském těle klesá s rostoucím věkem. Zatím však není zcela jisté, že kotvičník účinkuje skutečně tímto mechanismem.

Pro prospěšnost kotvičníku zemního pro mužské zdraví hovoří mnohasetleté zkušenosti z tradiční medicíny. Možná i proto je kotvičník součástí většiny komerčních bylinných přípravků na podporu erekce. I když některé vědecké studie u mužů s erektilní dysfunkcí [1] naznačují pozitivní přínos při užívání kotvičníku zemního, jiné studie jednoznačně významný přínos kotvičníku pro nárůst hladiny testosteronu u mužů nepotvrdily [2]. U laboratorních krys však kotvičník jako afrodisiakum jednoznačně fungoval [3] [4]. Laboratorní studie rovněž nezaznamenaly vážnější vedlejší účinky při podávání kotvičníku.

Bylinné přípravky s obsahem kotvičníku zemního mohou být velmi vhodným doplňkem, pokud jste již ve vyšším věku nebo pociťujete příznaky poklesu hladiny pohlavního hormonu testosteronu. O mužském stárnutí a testosteronu si více přečtěte v článku Mužská vitalita, stárnutí a testosteron. Pokud potřebujete celkově navýšit životní energii, je kotvičník jistě správnou volbou. Abyste pocítili přínos účinků kotvičníku, je nutné počítat s dlouhodobým podáváním, protože zlepšení se může dostavit až s odstupem týdnů od okamžiku, kdy kotvičník začnete užívat.

6. Kotvičník zemní v doplňcích stravy na podporu erekce

Kotvičník zemní tvoří jednu ze základních složek řady nejznámějších bylinných přípravků na podporu potence a erekce.

V přípravku Amante Original na podporu erekce je kotvičník zemní zastoupen vedle rozchodnice růžové, ženšenu pravého, eleuterokoku ostnitého, klanoprašky čínské, jinanu dvoulaločného a čajovníku čínského. V přípravku Amarex na podporu pevné a silné erekce je kotvičník zemní obsažen vedle řeřichy peruánské, voňatce vejčitého, škornice šípolisté a černého pepře. Přípravek ArginMax Forte k dlouhodobému zlepšení erekce, sexuální výkonnosti a prokrvení pohlavních orgánů kombinuje kotvičník zemní, jinan dvoulaločný, klanoprašku čínskou a šafrán setý. Přípravek Clavin Platinum pro podporu přirozeného sexuálního života obsahuje kotvičník zemní spolu s eleuterokokem ostnitým, řeřichou peruánskou a šafránem setým. Přípravek eJoy pro muže, kteří chtějí zlepšit svůj sexuální život, erekci, potenci a zdravotní stav prostaty, využívá účinků kotvičníku zemního, serenoy plazivé, řeřichy peruánské a chilli papriček. Bylinný doplněk stravy s dlouhodobým účinkem pro správnou erekci Erectan ManLONG kombinuje kotvičník zemní, ženšen pravý, jinan dvoulaločný a skořicovník čínský. Přípravek Eregma MAX Power obsahuje vedle kotvičníku zemního také řeřichu peruánskou, ženšen, ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou a jinan dvoulaločný. Kotvičník zemní naleznete i v doplňku stravy MerliX pro zkvalitnění a posílení erekce spolu s řeřichou peruánskou, ženšenem a serenoou plazivou. Přípravek Proerecta Klasik pro podporu erekce společně nabízí kotvičník zemní, ženšen pravý, extrakt z hroznových jader, rozchodnici růžovou a paulínii nápojnou. Směs bylin TEREZIA ErecToP na podporu mužské sexuální potence obsahuje kotvičník zemní a také kopyšník tmavý, rozchodnici růžovou, lesklokorku lesklou a housenici čínskou. V doplňku stravy pro uspokojivý sex Vimax je kotvičník zemní obsažen spolu s jinanem dvoulaločným, serenoou plazivou, ženšenem pravým, kajenským pepřem, hlohem jednosemenným a ovsem setým. Přípravek Zerex Klasik na kvalitní a silnou erekci spojuje účinky kotvičníku zemního, řeřichy peruánské a jinanu dvoulaločného.

7. Je užívání kotvičníku zemního bezpečné?

Všeobecně se uvádí, že kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nejsou známé. Kotvičník ale může díky svým účinkům zasahovat do léčby osob s onemocněním ledvin a rovněž může ovlivňovat léčbu cukrovky. Lidé, kteří se léčí na problémy v těchto oblastech, by neměli užívat kotvičník zemní bez předchozí konzultace se svým ošetřujícím lékařem. Muži s onemocněními prostaty by se užívání kotvičníku zemního měli rovněž vyhnout. Onemocnění prostaty jako je benigní hypertrofie prostaty nebo rakovina prostaty mohou negativně ovlivňovat vyšší hladiny testosteronu.

Vzhledem k obsahu alkaloidů a předpokládaným účinkům na hladiny pohlavních hormonů není kotvičník vhodný také pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat kotvičník zemní

Většina doporučení se shoduje v tom, že optimální je užívání půl hodiny před jídlem, případně půl hodiny po jídle.

9. Další jména pro kotvičník zemní

Latinsky se kotvičník zemní jmenuje Tribulus terrestris. Můžete se setkat i se jmény býčí hlava, ďáblova řasa, ďáblův trn.

 

Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci - Kegelovy cviky, pokud je muži pravidelně cvičí, mohou mužům pomoci dosáhnout kvalitnější erekci, vyšší intenzitu orgasmu a silnější ejakulaci. Stavba penisu je taková, že samotné zvětšení topořivých těles penisu stlačí cévy, které krev z penisu odvádějí a částečně omezí odtok krve. U kořene penisu se nalézají speciální svaly, které kořen penisu obklopují. Když se tyto svaly sevřou, ještě více se zvýší tlak v topořivých tělesech penisu. Právě tyto svaly lze posílit Kegelovými cviky. číst dále
Závislosti, dopamin a problémy s erekcí Závislosti, dopamin a problémy s erekcí - To, že užívání drog vede ke zdravotním problémům je obecně známou skutečností. Méně známým faktem však je, že závislosti způsobují i problémy s erekcí. Drogy, pravidelné kouření konopí, kouření tabáku, nadměrná konzumace alkoholu, gamblerství nebo i závislost na internetové pornografii mohou být v delším časovém horizontu příčinou erektilní dysfunkce. Zároveň se ale v tomto článku dozvíte, které byliny vám mohou pomoci s nedostatkem dopaminu. číst dále