Právě si prohlížíte Smilax lékařský

Smilax lékařský

Smilax lékařský | přestup lékařský

Smilax officinalis

Do rodu smilax botanikové řadí více než 300 druhů rostlin rostoucích v tropech a subtropech po celém světě. Do Evropy začali smilax lékařský dovážet v 16. století Španělé, kteří se o jeho léčivých účincích dozvěděli od původních obyvatel Karibiku a Střední Ameriky. Ti používali smilax pro léčení onemocnění kůže a močových cest. Bylinu také považovali za tělo harmonizující tonikum povzbuzující životní sílu, a to jak fyzickou, tak sexuální. Ke zlepšení sexuálních funkcí mužů se smilax tradičně užívá v řadě míst na světě i v současnosti.

1. Zdravotní tvrzení o smilaxu lékařském podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

  • normální trávení.

2. Kdo vyhledává smilax lékařský?

Smilax lékařský vyhledávají lidé zaměření na:

  • správnou funkci ledvin a močového měchýře;
  • zvýšení sexuální touhy a zlepšení sexuálních funkcí u mužů;
  • předcházení problémům s prostatou;
  • úlevu a pomoc při zánětlivých procesech v kloubech, jako je artritida a revmatismus;
  • detoxikaci – odstranění škodlivin z organismu;
  • zlepšení stavu pokožky, pomoc při akné, vyrážkách, ekzémech a lupénce;
  • celkové posílení organismu a imunity.

3. Smilax lékařský – bylinka pro muže historicky spjatá s pohlavními chorobami

Smilax lékařský je stále zelená dvoudomá popínavá rostlina. Listy jsou podlouhle srdčité. Plody jsou drobné červené až červenofialové bobulky. Přirozeně smilax roste zejména v deštných pralesech Jižní a Střední Ameriky. V současnosti je pěstován rovněž v Asii. V 16. století si smilax v Evropě získal pověst léku proti syfilidě a dalším pohlavním chorobám a těšil se této pověsti dvě století než jej většina lékařů začala shledávat pro léčení příjice neúčinným.

4. Smilax lékařský a lidský organismus

Smilax lékařský je méně známá bylina, která však lidský organismus dokáže ovlivňovat v řadě oblastí. Její užívání působí močopudně (diureticky) a také zřejmě dokáže vázat toxiny vylučované bakteriemi v žijícími lidském těle, a tím zrychlit jejich vylučování z těla. Se schopností smilaxu napomáhat čistění krve bude souviset tradiční užívání při akné, vyrážkách, ekzémech nebo lupence.

Smilax pomáhá i při chorobách, jejichž příčinou je usazováním solí v organismu, jako jsou artrózy, revmatismus, revmatoidní artritidy nebo bolesti kloubů. Odvar ze smilaxu se rovněž užívá při chorobách urogenitálního systému, zánětech ledvin a močového měchýře a na podporu normálního trávení.

5. Smilax lékařský a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Ve spektru účinků smilaxu lékařského jsou ve většině popisů uváděny také afrodiziakální účinky a harmonizace pohlavních hormonů. Pro povzbuzení sexuální touhy, zvýšení sexuálního výkonu a plodnosti mužů jsou různé druhy smilaxu tradičně užívány například v Číně, Malajsii či Nigérii. Studie prováděné na samcích laboratorních krys s různými druhy smilaxu [1],[2],[3],[4] naznačují, že smilax může působit způsobem, pro který je tradičně užíván, a u mužů pozitivně ovlivňovat sexuální funkce. Nejsou však k dispozici vědecké studie, které by takové účinky potvrzovaly přímo u smilaxu lékařského, a rovněž se jen předpokládá, že byliny u lidí účinkují podobným způsobem jako u pokusných zvířat.

Smilax lékařský dále podporuje správnou činnost předstojné žlázy (prostaty) a může se užívat k podpůrné léčbě při onemocnění prostaty [5].

Látky zvané saponiny, které smilax lékařský obsahuje, mohou v lidském organismu usnadňovat vstřebávání jiných látek, ať jsou to syntetická léčiva nebo další látky obsažené v bylinách. Proto se smilax tradičně přidává do bylinných receptur pro zvýšení biologické dostupnosti a posílení účinku jiných bylin. Můžete například vyzkoušet kombinaci ženšenu pravého nebo gynostemy pětilisté s jinanem dvoulaločným a smilaxem lékařským pro celkově silnější působení. Při problémech se sexuální vitalitou je tato kombinace údajně účinnější než užívání jednotlivých bylin.

6. Smilax lékařský v doplňcích stravy na podporu erekce

Smilax lékařský naleznete například v přípravku Eregma MAX k podpoře sexuálních funkcí a zvýšení výkonnosti organismu, ve kterém je hlavní bylinou řeřicha peruánská doplněná kotvičníkem zemním, ženšenem pravým, ostropestřcem mariánským, smetankou lékařskou a jinanem dvoulaločným. Přípravek Xerex for Men na podporu sexuální energie kombinuje kromě smilaxu také jinan dvoulaločný, serenou plazivou, oves setý a řeřichu peruánskou. Přípravek Rx Extreme pro podporu sexuální aktivity u mužů a větší a pevnější erekci obsahuje smilax lékařský vedle řeřichy peruánské, pastaly rozprostřené, ženšenu pravého, hlohu obecného, jinanu dvoulaločného, voňatce vejčitého, catuaby (Erythroxylum catuaba) a škornice šípolisté. Přípravek Criles pro zlepšení sexuálního výkonu spojuje účinky smilaxu lékařského s řeřichou peruánskou, kotvičníkem zemním, klanopraškou čínskou, ženšenem pravým a jinanem dvoulaločným. Přípravek Penirium na zvětšení penisu a silnou erekci opírá své účinky vedle smilaxu lékařského o lékořici lysou, řeřichu peruánskou, zázvor lékařský a dýňová semínka. Přípravek Climax Control na předčasnou ejakulaci spojuje účinky smilaxu lékařského a kotvičníku zemního, tykve obecné, lékořice lysé, klikve velkoplodé a euterpe brazilské. Bylinné kapky Androzin na podporu mužského hormonálního systému obsahují nejen smilax lékařský, ale také jam čínský, mayten velkoplodý, sedoulek japonský, Psoralea corylifolia, kotvičník zemní, achyrant dvouzubý, kustovnici čínskou, máčku ladní, slunečnici roční, ženšen pravý, škornici šípolistou a pazvonek chloubkatý. Přípravek Orgasm Extra pro podporu erekce a zvýšenou sexuální výkonnost obsahuje jako hlavní bylinu eleuterokok ostnitý, který doplňuje smilaxem lékařským a řadou dalších bylin – tolicí setou, bukvicí lékařskou, kolovým oříškem, rdesnem mnohokvětým, lékořicí lysou, červenou řepou, střemchou pozdní, andělikou čínskou, pupečníkem asijským a proskurníkem lékařským.

7. Je užívání smilaxu lékařského bezpečné?

Užívání smilaxu lékařského by se měly vyhnout osoby s nízkým krevním tlakem, protože smilax jej může ještě více snižovat. Rovněž pokud užíváte jakékoliv léky, měli byste užívání smilaxu konzultovat s ošetřujícím lékařem, protože smilax může zvyšovat vstřebávání a účinek některých léků.

Smilax lékařský zvyšuje tvorbu a vylučování moči a může tak zesilovat účinky užívaných diuretik nebo snižovat účinky jiných léků vylučovaných močí. Lidé s onemocněním ledvin nebo užívající léky vylučované močí by se proto měli užívání smilaxu vyhnout. Ze stejného důvodu není vhodné smilax lékařský užívat při dehydrataci.

Vyšší než doporučované dávky mohou způsobit podráždění zažívacího traktu.

O smilaxu lékařském není k dispozici dostatek spolehlivých informací, aby bylo zřejmé, že je jeho užívání v těhotenství nebo při kojení bezpečné. Proto by se těhotné a kojící ženy měly jeho užívání zdržet.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat smilax lékařský

Obvykle se doporučuje smilax lékařský užívat před jídlem nebo po jídle a neužívat jej večer nebo před spaním.

9. Další jména pro smilax lékařský

Latinské jméno pro smilax lékařský je Smilax officinalis, dříve Smilax medica. V češtině se také můžete setkat s označením přestup révový, v angličtině sarsaparilla.

 

Doplňky stravy na podporu erekce Doplňky stravy na podporu erekce - Pro muže, kteří hledají cestu, jak podpořit svou erekci přírodní cestou, nemusí být snadné se v nabídce různých doplňků stravy a přípravků na podporu erekce vyznat a mohou být zklamaní, pokud se nedostaví účinky, které si od těchto přípravků slibují. Pokud chcete doplňky stravy užívat, zjistěte si nejdříve, co vaše problémy s erekcí způsobuje a pak se rozhodněte pro užívání bylin či komerčních přípravků na podporu erekce. číst dále
Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí - Z erektilní dysfunkce se čím dál více stává běžná nemoc a její zastoupení napříč mužskou populací ve všech věkových skupinách se neustále zvyšuje. A protože zdravý životní styl a vyvážená na vitamíny a minerály bohatá strava přímo a velmi radikálně ovlivňují kvalitu ztopoření penisu , stojí za to měnit náš životní styl. Preventivně i v okamžiku, kdy nedostatečné ztopoření penisu komplikuje náš sexuální život . Jak a kde se změnou životního stylu začít ván napoví tento článek. číst dále