Právě si prohlížíte Voňatec vejčitý

Voňatec vejčitý

Voňatec vejčitý / muira puama

Ptychopelatum olacoides

Voňatec vejčitý, často označovaný anglickým názvem muira puama, je menší strom původem z amazonského deštného pralesa. Brazilští indiáni tradičně používají kořen a kůru tohoto stromu k léčení různých nemocí, především ale jako přírodním tonikum k posílení organismu a afrodiziakum pro zvýšení sexuální touhy a plodnosti u mužů.

1. Zdravotní tvrzení o voňatci vejčitém podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

 • antioxidant;
 • tonikum – podpora fyzické kapacity;
 • menopauzální komfort – hormonální rovnováha.

2. Kdo vyhledává voňatec vejčitý?

Voňatec vejčitý vyhledávají lidé zaměření na:

 • intenzivnější sexuální prožitek;
 • silnější sexuální touhu;
 • podporu erekce a plodnosti;
 • zlepšení krevního oběhu;
 • navýšení vitality a energie;
 • podporu hormonální rovnováhy;
 • zpomalení projevů stárnutí;
 • zvýšení fyzické i duševní výkonnosti, mentálních funkcí, paměti, schopnosti učení;
 • posílení imunitního systému;
 • zlepšení chuti k jídlu, usnadnění trávení, podporu při nemocech zažívacího traktu;
 • tišení bolesti kloubů při revmatických obtížích.

3. Voňatec vejčitý – afrodiziakum amazonských indiánů

Voňatec vejčitý je tradičně využíván amazonskými domorodci pro své sexuálně stimulující i léčivé účinky. Je to menší strom, který dorůstá výšky mezi čtyřmi a pěti metry. Jsou pro něj typické drobné kvítky s intenzivní vůní trochu připomínající jasmín. Intenzivní vůně stojí i za českým názvem voňatec. Účinné látky jsou nejvíce koncentrovány v kůře stromu a jeho kořenech.

4. Voňatec vejčitý a lidský organismus

Výzkumy na zvířatech naznačují, že dlouhodobé užívání voňatce vejčitého zpomaluje pokles kvality mozkových funkcí, který souvisí se stárnutím. Antioxidanty obsažené ve voňatci zřejmě snižují poškození mozkových buněk i nervového systému způsobené oxidačním stresem [1]. To vede k navýšení duševní výkonnosti, zlepšení mentálních funkcí, paměti a schopnosti učení.

Voňatec pozitivně působí proti chronické únavě, dodává tělu energii a zlepšuje náladu a vitalitu. Může být podporou během psychicky náročného období, protože zmírňuje dopady stresu, strachu, úzkostí, nervozity a psychického vyčerpání [2]. Voňatec můžete rovněž vyzkoušet, pokud máte problémy s trávením a chcete podpořit zdraví trávicího traktu, vyčistit jej od toxických látek a zlepšit si celkovou imunitu organismu.

5. Voňatec vejčitý a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

I když chybí klinické studie, které by to jednoznačně potvrzovaly, zdá se, že látky obsažené ve voňatci vejčitém podporují krevní oběh včetně lepšího prokrvení v pánevní oblasti. To usnadňuje nástup i kvalitu (tvrdost) erekce. Díky účinkům na nervový systém mohou muži i ženy intenzivněji prožívat sexuální stimulaci, zlepšit svůj prožitek ze sexu a posílit sexuální touhu. Proto má voňatec vejčitý především pověst sexuálního stimulantu.

Rovněž chybí prokazatelná evidence pro udávané účinky voňatce vejčitého na stimulaci pohlavních hormonů, i když rostlinné steroly, které voňatec obsahuje, mohou hormonální hladinu ovlivňovat.

To, co naopak provedené klinické studie naznačily, je schopnost voňatce pozitivně omezovat tzv. oxidační stres [1], vázat volné radikály, které jinak škodí organismu, a tak jej chránit před problémy souvisejícími se stárnutím. Vzhledem k těmto účinkům může být voňatec vejčitý vhodnou volbou pro muže ve vyšším věku, kteří si chtějí udržet svou vitalitu a neomezovat svůj sexuální život. Byliny na rozdíl od většiny farmaceutických léčiv mohou být kombinovány pro zvýšení účinků. Můžete proto vyzkoušet například společné fungování voňatce vejčitého a pastaly rozprostřené (damiány) pro získání silnějšího afrodiziakálního účinku.

6. Voňatec vejčitý v doplňcích stravy na podporu erekce

Voňatec vejčitý je zastoupen například v přípravku Andrimax pro muže, které zajímá zvětšení penisu, podpora erekce, lepší sexuální výdrž, intimní zdraví muže a lepší výkon. V tomto přípravku dále naleznete smilax lékařský, kotvičník zemní, řeřichu peruánskou a serenou plazivou. Voňatec vejčitý je rovněž součástí přípravku Aphrodisia V pro muže, který pomáhá mužům zkvalitnit erekci. Zde jej doplňuje řeřicha peruánská, eleuterokok ostnitý, kotvičník zemní, škornice šípovitá a jinan dvoulaločný.

7. Je užívání voňatce vejčitého bezpečné?

Užívání voňatce vejčitého je v doporučeném množství bezpečné. U citlivějších jedinců mohou užívání doprovázet mírné vedlejší účinky, jako je hyperaktivita nebo nadměrná chuť k jídlu. Lidé, kteří mají slabý kardiovaskulární systém a nízký tlak, by měli případné užívání voňatce vejčitého konzultovat se svým lékařem. Voňatec vejčitý není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat voňatec vejčitý

Doporučení neuvádějí nejvhodnější denní dobu pro užívání, pro možné snížení účinku není zřejmě vhodné voňatec užívat spolu s jídlem, ale lépe zhruba půl hodiny před nebo po jídle.

9. Další jména pro voňatec vejčitý

Latinsky se voňatec vejčitý jmenuje Ptychopelatum olacoides, v angličtině muira puama, v jazyce domorodých indiánů marapuama, muirapuama, což je možné volně přeložit jako strom na potenci. V přeneseném slova smyslu se u voňatce můžete setkat i s označením amazonská viagra.

 

Oxid dusnatý a jeho role při erekci >Erekce, potence, vitalita>Oxid dusnatý a jeho role při erekci Oxid dusnatý a jeho role při erekci - V tomto článku se dozvíte, co je oxid dusnatý, a jak souvisí s mechanizmem erekce. Také získáte informace, kde se oxid dusnatý v lidském těle bere, i jak ateroskleróza okružuje nejen erekci, ale především celkové zdraví. Těm, co se chtějí lépe starat o své zdraví, příroda nabízí množství bylin, které snižují riziko srdečních a cévních onemocnění a pomáhají při cévních problémech s erekcí, i takových, které působí na dráhy oxidu dusnatého, v lidském těle. číst dále
Doplňky stravy na podporu erekce Doplňky stravy na podporu erekce - Pro muže, kteří hledají cestu, jak podpořit svou erekci přírodní cestou, nemusí být snadné se v nabídce různých doplňků stravy a přípravků na podporu erekce vyznat a mohou být zklamaní, pokud se nedostaví účinky, které si od těchto přípravků slibují. Pokud chcete doplňky stravy užívat, zjistěte si nejdříve, co vaše problémy s erekcí způsobuje a pak se rozhodněte pro užívání bylin či komerčních přípravků na podporu erekce. číst dále