Právě si prohlížíte Pazvonek chloupkatý

Pazvonek chloupkatý

Pazvonek chloupkatý

Codonopsis pilosula

Pazvonek chloupkatý je liánovitá bylina z čeledi zvonkovitých. Volně roste především v Číně a okolních asijských oblastech. Je bylinou spojovanou s tradiční čínskou medicínou, ale na rozdíl od bylin, které se v Číně užívají několik tisíc let, pazvonek chloupkatý se začal výrazněji prosazovat až v 17. století. Bylina se používá jako mírnější a levnější náhražka ženšenu pravého k celkovému posílení organismu, zvýšení životní i sexuální energie, harmonizaci trávení a k dosažení duševní pohody.

1. Zdravotní tvrzení o pazvonku chloupkatém podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Pazvonek chloupkatý v současnosti nemá v EU schválená žádná zdravotní tvrzení.

2. Kdo vyhledává pazvonek chloupkatý?

Pazvonek chloupkatý vyhledávají lidé zaměření na:

  • pomoc při vyčerpání nebo chronické únavě;
  • povzbuzení sexuální touhy a sexuálního výkonu;
  • zvýšení odolnosti a povzbuzení imunitního systému;
  • harmonizaci krevního tlaku a zlepšení krvetvorby;
  • harmonizaci hladiny cukru v krvi;
  • zlepšení trávení, zvýšení chuti k jídlu;
  • pomoc při častých rýmách a zimních virózách.

3. Pazvonek chloupkatý – alternativa k pravému ženšenu

Pazvonek chloupkatý je vytrvalá liánovitá bylina. Její stonek může dorůstat až několika metrů a je porostlý řídkými chloupky. Kořen zbarvením i vůní připomíná kořen ženšenu pravého. Listy jsou jemně zašpičatělé pokryté jemnými chloupky. Květy jsou zvonovité, zelenožluté barvy. Plodem je tobolka, která obsahuje velké množství drobných semínek. Domovem pazvonku chloupkatého je Čína, kde se také běžně pěstuje.

4. Pazvonek chloupkatý a lidský organismus

Pazvonek chloupkatý je bylina používaná v tradiční čínské medicíně a ajurvédě pro účinky podobné ženšenu, které ale nejsou tak silně stimulující jako u ženšenu pravého. Užívá se při chronické únavě, snížené sexuální touze, ztrátě chuti k jídlu, při vyčerpání organismu po nemoci nebo nadměrné námaze. V současné čínské medicíně se také užívá spolu s dalšími bylinami jako doplňková léčba při chemoterapii a ozařování ke zmírnění vedlejších účinků.

Pazvonek příznivě působí na krvetvorbu, ovlivňuje množství bílých i červených krvinek a harmonizuje krevní tlak. Při oslabení organismu se užívá na podporu imunitního systému a ke zvýšení odolnosti organismu.

5. Pazvonek chloupkatý a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Podobně jako ženšen pravý je i pazvonek chloupkatý v Asii užíván pro posílení chuti na sex, sexuální touhy a podporu aktivního sexuálního života. Pozitivní přínosy ženšenu pravého na erekci se přičítají jeho vlivu na regulaci tvorby oxidu dusnatého (NO), který je zcela zásadní pro pevnou erekci. Pazvonku chlopkatému se však věnoval zlomek vědeckých studií v porovnání s ženšenem pravým, takže o jeho působení není k dispozici dostatek informací. Je ale možné že i u pazvonku jsou uváděné účinky na erekci a sexuální funkce také důsledkem jeho modulace tvorby oxidu dusnatého[1] [2], jak je tomu u pravého ženšenu.

Na podporu sexuálních funkcí je pazvonek často kombinován s dalšími bylinami, jako je kotvičník zemní nebo parcha saflorová, pro vzájemné zvýšení účinků na libido, plodnost a sexuální výkon.

6. Pazvonek chloupkatý v doplňcích stravy na podporu erekce

Pazvonek chloupkatý není silně zastoupen v přípravcích na okamžitou podporu erekce, protože jeho účinky nejsou tak silné jako u pravého ženšenu a pro dosažení podobných účinků by byla nutná vyšší dávka, než je obvyklý obsah potravinových kapslí. Pazvonek chloupkatý je vhodnější pro dlouhodobější užívání, aby se mohly plně projevit jeho příznivé účinky na sexuální touhu a výkon.

Přesto pazvonek chloupkatý naleznete např. v přípravku GoldMAX na podporu erekce pro muže, kde je zastoupen spolu s skořicovníkem cejlonským, andělikou lékařskou, ženšenem pravým, pórnatkou kokosovou, koprníčkem a lékořicí lysou.

7. Je užívání pazvonku chloupkatého bezpečné?

Všeobecně se uvádí, že kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nejsou známé. Protože pazvonek chloupkatý může zvyšovat krevní tlak, pacienti s vysokým krevním tlakem by se měli před užíváním pazvonku poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo se jeho užívání vyhnout.

O pazvonku chloupkatém není k dispozici dostatek spolehlivých informací, aby bylo zřejmé, že je jeho užívání v těhotenství nebo při kojení bezpečné. Proto by se těhotné a kojící ženy měly jeho užívání zdržet.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat pazvonek chloupkatý?

Většina doporučení se shoduje v tom, že optimální je užívání mimo dobu jídla, půl hodiny před jídlem, případně hodinu až dvě po jídle.

9. Další jména pro pazvonek chloupkatý

Latinsky se pazvonek chloupkatý zemní jmenuje Codonopsis pilosula. Můžete se setkat i s přepisy jména pazvonku z čínštiny jako dang shen, dangshen nebo tang-šen.

 

Předčasná ejakulace Předčasná ejakulace – pomohou byliny? - Předčasná ejakulace je vedle poruch erekce zřejmě druhým nejčastějším problémem, kterému čelí muži v sexuálním životě. V tomto článku se dozvíte, jaká je obvyklá délka milování partnerů, zda je vůbec možné kontrolovat sexuální vzrušení a kdy je již neschopnost muže vlastní vzrušení kontrolovat považována za předčasnou ejakulaci. Článek se také věnuje technikám, které vám mohou pomoci překonat problémy s předčasnou ejakulací, a dozvíte se, jak vám s předčasnou ejakulací mohou pomoci byliny. číst dále
Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci - Kegelovy cviky, pokud je muži pravidelně cvičí, mohou mužům pomoci dosáhnout kvalitnější erekci, vyšší intenzitu orgasmu a silnější ejakulaci. Stavba penisu je taková, že samotné zvětšení topořivých těles penisu stlačí cévy, které krev z penisu odvádějí a částečně omezí odtok krve. U kořene penisu se nalézají speciální svaly, které kořen penisu obklopují. Když se tyto svaly sevřou, ještě více se zvýší tlak v topořivých tělesech penisu. Právě tyto svaly lze posílit Kegelovými cviky. číst dále