Právě si prohlížíte Vrbovka malokvětá

Vrbovka malokvětá

Vrbovka malokvětá

Epilobium parviflorum

Vrbovka malokvětá je bylina v lidovém léčitelství tradičně užívaná při problémech spojených s ledvinami a dolními močovými cestami – zánětech močového měchýře, častém nutkání k močení nebo inkontinenci (neschopnosti vědomě udržet moč). Mužům je doporučována pro prevenci i pomoc při nezhoubném zbytnění prostaty (benigní hyperplazii prostaty), u žen napomáhá tišit výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna v období přechodu – menopauzy. Zevně je vrbovka užívána pro rychlejší hojení povrchových zranění.

1. Zdravotní tvrzení o vrbovce malokvěté podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

 • antioxidant;
 • pohyblivost kloubů;
 • komfort (pre)menstruační a při menopauze;
 • normální funkce prostaty;
 • normální funkce dolních močových cest.

2. Kdo vyhledává vrbovku malokvětou?

Vrbovku malokvětou vyhledávají muži zaměření na:

 • problémy s prostatou;
 • prevenci a snížení rizika zánětů a rakoviny prostaty;
 • zachování sexuální aktivity ve vyšším věku;
 • zvýšení kvality spermií a plodnosti;

ženy zaměřené na:

 • poruchy menstruace, nepravidelný menstruační cyklus;
 • podporu hormonální rovnováhy v období přechodu;

muži i ženy zaměření na:

 • záněty ledvin a močového měchýře;
 • kožní problémy – akné, ekzémy, plísňová onemocnění;
 • podporu čištění krve, ledvin a celkovou očistu organismu.

3. Vrbovka malokvětá – bylina známá především svými účinky na problémy s prostatou

Vrbovka malokvětá je vytrvalá, vlhkomilná bylina rozšířená v téměř celé Evropě. Od června do září kvete bledě růžovými až růžovofialovými kvítky. Pro přípravu čajů a odvarů se v průběhu léta sbírá stonek s listy a květy. Mnohem častěji než s vrbovkou malokvětou se v přírodě můžeme setkat s vrbovkou úzkolistou. Ta roste především na okraji lesů a v době květu vytváří nádherně růžové plochy. Vrbovka úzkolistá však nemá účinky, pro které se tradičně užívá vrbovka malokvětá.

4. Vrbovka malokvětá a lidský organismus

Ačkoliv v Evropě se již stovky let užívají byliny rodu Epilobium při různých onemocněních močové soustavy, zánětech prostaty nebo potížích se zvětšenou prostatou i dalších problémech, moderní výzkumy se vrbovkám věnují až v posledních desetiletích. Vědecké studie naznačují, že vrbovky mají antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky a především vrbovka malokvětá se používá k prevenci i léčbě poruch prostaty, močového měchýře a ledvin, problémů s močovými cestami u mužů i žen. Ženy užívají vrbovku při menstruačních potížích. Vodný extrakt je doporučován pro lepší hojení zevních poranění.

5. Vrbovka malokvětá a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Vrbovka malokvětá a jí příbuzné druhy jako vrbovka horská nebo vrbovka chlumní nejsou byliny, které by svými účinky přímo zasahovaly do mechanismu erekce, podporovaly sexuální touhu nebo u mužů zvyšovaly plodnost. Přesto patří do okruhu bylin pro muže, protože pomáhají při léčbě prostatických potíží [1][2] podobně třeba jako kopřiva dvoudomá, serenoa plazivá nebo ostropestřec mariánský. A zdravá prostata je u mužů po čtyřicítce základem aktivního sexuálního života.

Vědecké studie naznačují, že muži, kteří mají problémy s prostatou, mají oproti zdravým mužům také výrazně častěji problémy s erekcí a nízkou sexuální touhou [3]. Nezhoubné zvětšování prostaty patří mezi nejčastější chronická onemocnění starších mužů. Změny prostatické tkáně se u mužů začínají rozvíjet již ve středním věku. Udává se, že nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty ) je problémem až 20% čtyřicetiletých mužů, ale u šedesátiletých již postihuje 50 – 60% mužské populace. Zvětšování prostaty vede ke zúžení močové trubice, která prostatou u mužů prochází, a následným komplikacím při močení a vyprazdňování močového měchýře.

Proto je dobré problémům s prostatou raději předcházet, než je léčit, když již mužům komplikují močení nebo sexuální život.

6. Vrbovka malokvětá v doplňcích stravy na podporu erekce

Vrbovka malokvětá není bylinou přímo podporující erekci, mužskou plodnost nebo sexuální touhu. Není proto součástí přípravků a doplňků stravy na podporu erekce, libida a plodnosti. Na trhu vrbovku naleznete nejčastěji ve formě bylinných čajů nebo kapslí určených pro zdravou funkci prostaty a močových cest.

7. Je užívání vrbovky malokvěté bezpečné?

Užívání vrbovky malokvěté je obecně bezpečné [4], ale nedoporučuje se při onemocněních srdce, ledvin a při výskytu otoků všeho druhu. Rovněž se nedoporučuje kombinovat užívání vrbovky a pití alkoholických nápojů.

Jako u většiny bylin je zhruba po měsíci užívání vhodné na dobu několika týdnů užívání přerušit, aby nedocházelo ke snížení účinků pro organizmus.

O vrbovce malokvěté není k dispozici dostatek spolehlivých informací, aby bylo zřejmé, že je její užívání v těhotenství nebo při kojení bezpečné. Proto by se těhotné a kojící ženy měly jejího užívání zdržet.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat vrbovku malokvětou

Většina doporučení se shoduje v tom, že optimální je užívání hodinu až půl hodiny před jídlem, případně půl hodiny po jídle.

9. Další jména pro vrbovku malokvětou

Latinsky se vrbovka malokvětá jmenuje Epilobium parviflorum. Můžete se setkat i s lidovými jmény ohnivá/ohňová bylina, pejří, vrbice, vrbina, vrbka nebo ženský vlas (pravděpodobně z označení Frauenhaar používaného v Rakousku).

 

Erekce - jak jí ovlivňuje spánek? Erekce – jak jí ovlivňuje spánek? - Dlouhodobý nedostatek spánku negativně ovlivňuje celkové fungovaní lidského organismu. Únava a nedostatek energie snižují u mužů chuť na sex a mohou vést k problémům s erekcí. Jaké jsou přímé příčiny problémů s erekcí při nedostatku spánku, není zatím úplně objasněno. Jednou z možných příčin je, že nedostatek spánku během druhé poloviny noci významně snižuje ranní hladinu hormonu testosteronu - mužského pohlavního hormonu důležitého pro sexuální funkce mužů. číst dále
Oxid dusnatý a jeho role při erekci >Erekce, potence, vitalita>Oxid dusnatý a jeho role při erekci Oxid dusnatý a jeho role při erekci - V tomto článku se dozvíte, co je oxid dusnatý, a jak souvisí s mechanizmem erekce. Také získáte informace, kde se oxid dusnatý v lidském těle bere, i jak ateroskleróza okružuje nejen erekci, ale především celkové zdraví. Těm, co se chtějí lépe starat o své zdraví, příroda nabízí množství bylin, které snižují riziko srdečních a cévních onemocnění a pomáhají při cévních problémech s erekcí, i takových, které působí na dráhy oxidu dusnatého, v lidském těle. číst dále