Právě si prohlížíte Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je tradiční evropská léčivá bylina s velmi specifickým zápachem. Užívá se při nervových obtížích, úzkostných stavech a poruchách spánku. Kozlík zkracuje fázi usínání, prohlubuje a prodlužuje spánek. Na rozdíl od chemických léků na spaní (s výjimkou melatoninových hypnotik) není užívání kozlíku spojeno s vysokým rizikem vzniku závislosti a nežádoucími vedlejšími účinky.

1. Zdravotní tvrzení o kozlíku lékařském podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

  • duševní zdraví – relaxace – stres;
  • normální činnost kardiovaskulárního systému – krevní tlak;
  • normální trávení;
  • kognitivní funkce.

2. Kdo vyhledává kozlík lékařský?

Kozlík lékařský vyhledávají lidé zaměření na:

  • klidný a spokojený spánek a normální činnost nervové soustavy;
  • zklidnění mysli při psychických problémech s erekcí;
  • pomoc po vysazení léků na nespavost;
  • podporu správných funkcí trávicího traktu a srdce.

3. Kozlík lékařský – bylina na spánek a uklidnění

Kozlík lékařský je vytrvalá přímo vzhůru rostoucí bylina. Může dorůstat až do výšky dvou metrů. Celá rostlina charakteristicky páchne. Kozlík má lichozpeřené listy složené nejčastěji ze 7 až 9 párů lístků. Kvete od června do srpna. Květenství jsou složena z velkého počtu drobných bílých nebo narůžovělých kvítků. Kozlík lékařský nejčastěji roste v nižších polohách po celé České republice.

4. Kozlík lékařský a lidský organismus

Valeriánské kapky jako prostředek na uklidnění a lepší spánek byly obvyklou součástí domácí lékárny našich prarodičů. Léčebné účinky kozlíku lékařského jsou ale známé minimálně od středověku. Kozlík zmírňuje příznaky vyvolané neklidem [1] či stresem, pomáhá při depresích, úzkostech a působí proti bolesti hlavy. Podporuje kvalitu spánku [2], ale také zkracuje dobu usínání. Kozlík přímo spaní nenavodí, ale pomůže organismu se natolik zklidnit, že spánek pak přichází dříve. Ženy mohou kozlík užívat proti menstruačním bolestem.

5. Kozlík lékařský a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Kozlík lékařský není bylinou na podporu kvalitní erekce či zvýšení sexuální touhy. Naopak působí jako mírné sedativum. Zklidňuje duševní neklid vyvolaný dlouhodobým vypětím či prožívaným stresem. Je doporučován při nervovém vyčerpání, nespavosti či žaludečních neurózách.

Může být nápomocný v případě psychicky podmíněných poruch erekce, kdy důvodem, proč erekce nefunguje, je duševní rozpoložení muže. Problémy s erekcí se mohou dostavit v období, kdy je muž pod velkým tlakem, prochází těžkým životním obdobím nebo má problémy se spánkem. Kozlík může být kombinován s meduňkou lékařskou (Melissa officinalis) či mučenkou pletní (Passiflora incarnata), bylinami, které mají podobné účinky. Na rozdíl od většiny léků proti úzkosti a prášků na spaní nic nenasvědčuje tomu, že by kozlík lékařský užívaný v doporučených dávkách a po doporučenou dobu vyvolával závislost či odvykací příznaky při vysazení. Dlouhodobé užívání ale může snižovat účinnost kozlíku. Lidský organismus je si zřejmě schopný vytvářet toleranci vůči účinným látkám, které kozlík obsahuje.

6. Kozlík lékařský v doplňcích stravy na podporu erekce

Kozlík lékařský není bylinou podporující erekci nebo sexuální touhu. Není proto součástí přípravků a doplňků stravy na podporu erekce.

7. Je užívání kozlíku lékařského bezpečné?

Při užívání doporučených dávek a při krátkodobém užívání (do jednoho měsíce) nebyly u kozlíku lékařského zjištěny závažné vedlejší účinky. Někteří lidé mohou po užití kozlíku lékařského pociťovat nevolnost, neklid či bolest hlavy, zvláště pokud je kozlík užíván ve vyšších dávkách. Dlouhodobé užívání kozlíku se obecně nedoporučuje. Kozlík lékařský není vhodné užívat spolu s léky na spaní nebo antidepresivy. Pokud užíváte podobné léky, vždy se před užíváním kozlíku poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Kozlík má mírně sedativní účinky a může ovlivňovat soustředění. Není proto doporučováno jej užívat při řízení dopravních prostředků a obsluze strojů. Kozlík by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat kozlík lékařský

Jako pomocník na dobrý spánek se doporučuje užívat kozlík lékařský večer nejlépe hodinu před spaním.

9. Další jména pro kozlík lékařský

Latinsky se kozlík lékařský jmenuje Valeriana officinalis. Lidově je též nazýván valerián, baldrián nebo kočičí kořen.

 

Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci - Kegelovy cviky, pokud je muži pravidelně cvičí, mohou mužům pomoci dosáhnout kvalitnější erekci, vyšší intenzitu orgasmu a silnější ejakulaci. Stavba penisu je taková, že samotné zvětšení topořivých těles penisu stlačí cévy, které krev z penisu odvádějí a částečně omezí odtok krve. U kořene penisu se nalézají speciální svaly, které kořen penisu obklopují. Když se tyto svaly sevřou, ještě více se zvýší tlak v topořivých tělesech penisu. Právě tyto svaly lze posílit Kegelovými cviky. číst dále
Doplňky stravy na podporu erekce Doplňky stravy na podporu erekce - Pro muže, kteří hledají cestu, jak podpořit svou erekci přírodní cestou, nemusí být snadné se v nabídce různých doplňků stravy a přípravků na podporu erekce vyznat a mohou být zklamaní, pokud se nedostaví účinky, které si od těchto přípravků slibují. Pokud chcete doplňky stravy užívat, zjistěte si nejdříve, co vaše problémy s erekcí způsobuje a pak se rozhodněte pro užívání bylin či komerčních přípravků na podporu erekce. číst dále