Právě si prohlížíte Lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá

Ganoderma lucidum

Lesklokorka lesklá (v japonštině reishi) je houba, která se v tradičním čínském bylinkářství používá již tisíce let na zpomalení projevů stárnutí, podporu imunity a lepší srdeční činnost. Ve východní Asii její pověst a rozsah užívání konkuruje ženšenu. Účinky látek obsažených v lesklokorce lesklé se staly v uplynulých desetiletích předmětem zkoumání velkého množství vědeckých studií.

1. Zdravotní tvrzení o lesklokorce lesklé podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

  • přirozená obranyschopnost – imunitní systém;
  • normální funkce oběhové soustavy;
  • normální hladina cholesterolu v krvi.

2. Kdo vyhledává lesklokorku lesklou?

Lesklokorku lesklou vyhledávají lidé zaměření na:

  • podporu normálního fungování oběhového systému;
  • podporu plodnosti a potence;
  • udržování normální hladiny cholesterolu a krevního cukru v krvi;
  • podporu imunitního systému;
  • zpomalení a prevenci stárnutí;
  • regeneraci jater zatížených užíváním syntetických léků, nadměrným pitím alkoholu či po prodělaných hepatitidách (žloutenkách).

3. Lesklokorka lesklá – houba s všestrannými přínosy pro lidské zdraví

Lesklokorka lesklá je dřevokazná chorošovitá houba, původem z Asie. Roste hlavně na oslabených či odumřelých stromech, nejčastěji dubech a bucích, méně i jiných listnatých stromech. Houba je z 90 % tvořena vodou. Vějířovité až třicet centimetrů široké plodnice, které vyrůstají z podhoubí, jsou silně lesklé a zdají se být jakoby nalakované. To dalo houbě její český název – lesklokorka lesklá. Barva plodnice se v průběhu vývoje mění. Z počátku má špinavě žlutou barvu, která se postupně mění na kaštanovou, hnědou, červenou až přejde do černé.

Protože je po této houbě velká poptávka, je od 70. let minulého století pěstována v pěstírnách. Lesklokorku si můžete bez větších obtíží pěstovat i doma v balících pilin při normální pokojové teplotě nebo na špalcích na zahradě. Lesklokorka se nekonzumuje čerstvá, plodnici je třeba usušit a rozemlít na prášek. Ten se pak dá rozpustit ve vodě nebo přidávat k jídlu. Pro extrahování léčivých látek z houby se ale jeví jako nejúčinnější příprava tinktur.

4. Lesklokorka lesklá a lidský organismus

V tradiční čínské medicíně je lesklokorka již více jak dva tisíce let užívána pro zpomalení stárnutí [1], zvýšení vitality a jako podpůrný prostředek u řady onemocnění. V Číně je nejčastější formou užívání odvar, který se pije jako čaj, ale z houby se vyrábí i tinktury a sirupy

K příznivým účinkům lesklokorky na lidský organismus patří celková podpora vitality, normalizace hodnot krevního tlaku a snižování hladiny špatného cholesterolu. Lesklokorka může být užitečná i při alergiích, poruchách spánku či léčbě astmatu. K významným účinkům patří i podpora imunity a detoxikace organismu. V oblasti nádorových chorob se lesklokorka lesklá dlouhodobě zkoumá a předběžné výsledky potvrzují přínosy při potlačování rakovinného bujení, včetně potenciálního využití pro léčbu rakoviny prostaty [2].

V posledních desítkách let byly zkoumány účinky lesklokorky v řadě oblastí. Výsledky naznačují, že tato podivuhodná houba nabízí hlavní přínosy pro lidský organismus díky celkové harmonizaci fungování řady orgánů a funkcí lidského těla.

5. Lesklokorka lesklá a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Lesklokorka lesklá není afrodiziakum, nevyvolává ani nezvyšuje sexuální touhu, nemá okamžitý vliv na průběh a kvalitu erekce, orgasmu a ejakulace. Pokud ale za vašimi problémy s erekcí stojí cévní příčiny, jak je tomu až u poloviny starších mužů, může lesklokorka lesklá podpořit vaši snahu o zlepšení fungování oběhového systému [3] a regeneraci krevních vlásečnic. Lesklokorka podporuje normální funkci oběhové soustavy, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, napomáhá k udržování normální hladiny cholesterolu a cukru v krvi, pomáhá tělu vylučovat toxické látky a těžké kovy.

Lesklokorka lesklá je silný antioxidant a je rovněž zdrojem mnoha přírodních látek, které u žen zvyšují pravděpodobnost otěhotnění. U mužů lesklokorka lesklá zřejmě může pozitivně ovlivňovat pohyblivost i kvalitu spermií, ale vědecké studie se prospěšnosti lesklokorky pro mužskou plodnost věnovaly zatím jen okrajově [4].

6. Lesklokorka lesklá v doplňcích stravy na podporu erekce

Lesklokorka lesklá není zastoupena ve známých a propagovaných bylinných přípravcích na zlepšení kvality erekce. Je ale například obsažena v přípravku VIAFIL XR na komplexní podporu zdravé erekce spolu s korejským ženšenem voňatcem vejčitým, řeřichou peruánskou, plody smutně lékařské, pískavicí řecké seno, hlohem obecným, jinanem dvoulaločným, škornicí pestrou a catuabou (Erythroxylum vaccinifolium). Lesklokorku lesklou naleznete také v přípravku Elixirman na podporu erekce, kde doplňuje byliny šalvěj lékařskou, ženšen pravý, smldinec chlupatý, kustovnici čínskou a alpinii lékařskou.

7. Je užívání lesklokorky lesklé bezpečné?

Lesklokorku lesklou lze užívat, aniž by to bylo spojeno s nežádoucími účinky [5]. Nicméně někteří lidé uvádějí, že při užívání lesklokorky pociťovali sucho v ústech, bolesti svalů, závratě nebo se setkali s mírnými trávicími problémy.

Lesklokorka lesklá může zvyšovat imunitní odpověď organismu. Z tohoto důvodu by ji neměli užívat lidé, kteří užívají imunosupresiva (léky, které omezují nebo zabraňují činnosti imunitního systému), nebo procházejí obdobím transplantace orgánu. Rovněž by se jí měli vyhnout lidé užívající léky proti srážení krve, jako jsou například Warfarin, Heparin, Aspirin. Jejich účinky může lesklokorka zvyšovat.

Není k dispozici dostatek studií, které by prokázaly, zda je užívání lesklokorky lesklé zcela bezpečné pro kojící nebo těhotné ženy. Její užívání se proto ženám v tomto období nedoporučuje.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat lesklokorku lesklou

Lesklokorku lesklou je nejlepší užívat na lačno ne méně než půl hodiny před jídlem či půl hodiny po jídle.

9. Další jména pro lesklokorku lesklou

Latinsky se lesklokorka lesklá jmenuje Ganoderma lucidum, japonsky Reishi, čínsky Ling Zhi.

 

Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže - Vakuové pumpy na penis jsou účinní pomocníci pro dosažení silné erekce. Pokud se potýkáte s nedostatečným ztopořením vašeho penisu, může vám vakuová pumpa pro muže pomoci dosáhnout erekce dostatečně pevné pro uspokojivou sexuální aktivitu. Ale jako všechny léky na erekci a různé další pomůcky na podporu erekce, které nesměřují čistě k pevnému zdraví, i vakuové pumpy mají svá úskalí a rizika. Proto chci v tomto článku zhodnotit možné přínosy i negativa pro muže, kteří mají problémy s erekcí. číst dále
Závislosti, dopamin a problémy s erekcí Závislosti, dopamin a problémy s erekcí - To, že užívání drog vede ke zdravotním problémům je obecně známou skutečností. Méně známým faktem však je, že závislosti způsobují i problémy s erekcí. Drogy, pravidelné kouření konopí, kouření tabáku, nadměrná konzumace alkoholu, gamblerství nebo i závislost na internetové pornografii mohou být v delším časovém horizontu příčinou erektilní dysfunkce. Zároveň se ale v tomto článku dozvíte, které byliny vám mohou pomoci s nedostatkem dopaminu. číst dále