Právě si prohlížíte Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

Rhodiola rosea

Rozchodnice růžová je vytrvalá nízká sukulentní rostlina, která přirozeně roste v arktické a subarktické oblasti a ve vyšších nadmořských výškách severní polokoule. Pro své široké spektrum účinků na lidský organismus je po staletí užívána v lidovém léčitelství v Číně, Mongolsku, Tibetu i u východních přírodních národů žijících v tajze a sibiřských oblastech. Rozchodnice růžová je užívána ke zlepšení fyzické vytrvalosti, duševní svěžesti, k oddálení projevů stárnutí a na podporu erekce a plodnosti.

1. Zdravotní tvrzení o rozchodnici růžové podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

 • fyzický výkon a kondice;
 • kognitivní a duševní výkonnost;
 • krevní oběh;
 • srdce a cévní systém – okysličení;
 • antioxidant;
 • adaptogen – nervový systém;
 • únava – stres;
 • normální trávení.

2. Kdo vyhledává rozchodnici růžovou?

Rozchodnici růžovou vyhledávají lidé zaměření na:

 • podporu plodnosti a sexuálních funkcí;
 • podporu při odvykání závislostem;
 • snížení stresu, vyčerpání a únavy, fyzický výkon a kondici;
 • psychickou pohodu a vyrovnanost;
 • normální funkci kardiovaskulárního systému, zvýšení krevního tlaku;
 • normální funkci nervového systému;
 • zlepšení duševních funkcí, soustředění a paměti;
 • snížení hladiny cukru v krvi;
 • zpomalení projevů stárnutí.

3. Rozchodnice růžová – severská bylina pro vyšší výkony i snížení stresu

Rozchodnice růžová je nízká vytrvalá sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých. Její drobné květy mají žlutou, zelenou nebo hnědočervenou barvu a jsou uskupené v malém hloučku. Název „růžová“ je odvozen od vůně podobné růžím, kterou bylina vydává například po rozemnutí mezi prsty. Roste hlavně v arktické a subarktické oblasti po celé severní polokouli. V Evropě se vyskytuje ve vyšších polohách hlavně v Pyrenejích, Alpách a Karpatech, v Česku se velmi vzácně objevuje v ledovcových kotlích v Krkonoších a Hrubém Jeseníku. Je řazena mezi kriticky ohrožené druhy a přísně chráněná. Pro komerční zpracování je pěstována na plantážích v klimaticky příhodných chladných místech, např. ve Finsku a v Kanadě.

4. Rozchodnice růžová a lidský organismus

Rozchodnice růžová je významný adaptogen podobně jako například ženšen pravý. Jako adaptogeny jsou označovány rostliny a houby nebo čistě přírodní látky v nich obsažené, které zvyšují odolnost lidského organismu a harmonizují tělesné funkce. Rozchodnici růžové jsou v lidovém léčitelství připisovány vlastnosti ochrany organismu proti stresu, urychlení rekonvalescence po těžkých nemocech, úrazech a chirurgických zákrocích. Tradičně je užívána při únavě, pro stimulaci imunitního systému, zlepšení soustředění paměti, při předrážděnosti a bolestech hlavy, pro regulaci hladiny cukru v krvi, pro antioxidační účinky a ochranu jater, pro zvýšené spalování tuků a s tím spojenou redukci tělesné hmotnosti. Rozchodnice neobsahuje žádný kofein přesto lidé při jejím užívání pociťují vyšší stimulační účinky než u přípravků, které kofein obsahují. Navíc jsou účinky dlouhodobější a nejsou provázené únavou a ztrátou koncentrace po vstřebání kofeinu. Rozchodnici růžové se v posledních desetiletích věnuje klinický výzkum a studie na laboratorních zvířatech naznačují, že rozchodnice růžová účinkuje v oblastech, ve kterých je tradičně užívána [1] [2].

Pro široké spektrum účinků může být rozchodnice růžová vhodná k prevenci nemocí a problémů souvisejících s vyšším věkem, k obnovení duševních i fyzických sil a může sloužit i jako účinná prevence u zdravých lidí, kteří jsou vystaveni velké psychické či fyzické zátěži.

Rozchodnice růžová je silným antioxidantem [3]. Přirozeným fungováním našeho těla se do krevního oběhu uvolňují reaktivní formy kyslíku a dusíku, které obsahují nepárový elektron, tzv. volné radikály. Ty se potřebují někde rychle chemicky navázat. Zdravé tělo má k dispozici antioxidační systém, který volné radikály vychytává a váže. Pokud však v těle dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a antioxidačním ochranným systémem, volné radikály mohou poškozovat zdravé buňky a stát u zrodu řady onemocnění včetně rozvoje inzulínové rezistence nebo poškozování cév. Právě jemné cévy, které zásobují penis krví, jsou velmi citlivé na poškození a cévní erektilní dysfunkce může u mužů jako první signalizovat závažnější problémy celého kardiovaskulárního systému.

5. Rozchodnice růžová a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Nadměrná psychická zátěž může být u mužů jednou z příčit problémů s erekcí a plodností. Evoluce vybavila lidské tělo mechanismy pro řešení situací ohrožujících lidský život. Abychom byli připraveni na útok či útěk tělo vyplavuje při pocitu ohrožení stresové hormony. Ty dokážou krátkodobě zvýšit náš fyzický výkon. Ale současný životní styl či pracovní nasazení nás stresuje dlouhodobě a nedá nám vydechnout. Trvale zvýšené hladiny stresových hormonů se pak mohou stát zabijáky mužské erekce nebo snižovat u mužů plodnost. Když jsme trvale připraveni na boj či útěk, není naše tělo opravdu schopné připravovat se zároveň na sexuální vzrušení a na rozmnožování. Řešení nadměrné stresové zátěže vyžaduje velmi pravděpodobně komplexní změnu životního stylu a nelze reálně předpokládat, že užívání rozchodnice růžové vše samo napraví. Rozchodnice růžová vám však může poskytnout oddechový čas, abyste nabrali sílu k radikálnější změně ve vašem životě a zkrátit období, které vaše tělo nebo psychika potřebuje pro regeneraci po nadměrné zátěži. Psychická pohoda a vyrovnanost může také podpořit vaše sebevědomí a pomoci vám překonat strach ze selhání při milování s partnerkou.

Rozchodnice růžová je také jednou z bylin, po kterých můžete sáhnout, pokud potřebujete podpořit vaše vnitřní rozhodnutí přestat sledovat internetovou pornografii nebo se zbavit jiné závislosti. Pokud vaše mysl není vyrovnaná a nehledíte s optimismem do budoucnosti, je velmi obtížné nesklouznout ke starým zlozvykům a odolat pokušení jakékoliv závislosti. Rozchodnice růžová může navýšit vaši energii a psychickou pohodu, kterou nejvíce potřebujete v období odvykání.

Pohyb, kvalitní strava a odpočinek je to, na co potřebujete více klást důraz, pokud jste překročili určitou vyšší věkovou hranici. Ve vyšším věku může rozchodnice podpořit životní sílu a vitalitu a prodloužit váš aktivní sexuální život [4].

Rozchodnice růžová není obecně zmiňována v souvislosti s účinky na předčasnou ejakulaci. Jedna klinická studie [5] naznačila její potenciál v této oblasti, kdy byla rozchodnice růžová podávána v kombinaci s kyselinou listovou, biotinem a zinkem.

6. Rozchodnice růžová v doplňcích stravy na podporu erekce

Široké spektrum účinků rozchodnice růžové ji předurčuje k četnému zastoupení v doplňcích stravy pro muže na zlepšení erekce. Rozchodnice růžová je tak například obsažena v přípravku Elite Care Erous pro muže na podporu erekce a sexuální výkonnosti. Vedle rozchodnice naleznete ve složení přípravku také kotvičník zemní, pískavici řecké seno, lopuch větší, vitánii snodárnou, parchu saflorovitou a jinan dvoulaločný. V přípravku RX PLUS pro lepší sexuální výkon, výdrž a kvalitnější erekci doplňuje rozchodnici růžovou kotvičník zemní, řeřicha peruánská, ženšen pravý a paulinie nápojná. Přípravek Proerecta Shot pro okamžitou podporu erekce a Proerecta Klasik pro rychlou a účinnou podporu erekce obsahují rozchodnici růžovou spolu s kotvičníkem zemním, ženšenem pravým a paulinií nápojnou nebo řeřichou peruánskou. Přípravek Amante na podporu erekce obsahuje spolu s rozchodnicí také kotvičník zemní, ženšen pravý, eleuterokok ostnitý, klanoprašku čínskou, jinan dvoulaločný a čajovník čínský. Přípravek Capatrex pro větší sexuální aktivitu a výkonnost a k podpoře sexuálních funkcí u mužů obsahuje rozchodnici růžovou, kokořík mnohokvětý, lesklokorku lesklou, pepř dlouhý, ženšen pravý a skořicovník čínský. Přípravek Vivanord, pro erekce tvrdé jako kámen, kombinuje rozchodnici růžovou s ženšenem pravým, kustovnicí čínskou, řeřichou peruánskou, voňatcem vejčitým a andělikou čínskou. Přípravek LIBIDO4.me MEN na sexuální a reprodukční zdraví mužů obsahuje spolu s rozchodnicí růžovou také řeřichu peruánskou, kotvičník zemní, škornici šípolistou, vitánii snodárnou, jinan dvoulaločný a eleuterokok ostnitý. Přípravek ErecToP na podporu sexuální potence spojuje opyšník tmavý, kotvičník zemní, houževnatec jedlý, leskokorku lesklou a housenici čínskou. Přípravek ViaMax PowerTabs při nedostatečné erekci kombinujeje účinky rozchodnice růžové s pazvonekem chloupkatým, kokoticí čínskou, kustovnicí čínskou, děhelem čínským, klanopraškou čínskou a dalšími bylinami.

7. Je užívání rozchodnice růžové bezpečné?

Extrakty rozchodnice byly v klinických studiích na lidech vesměs velmi dobře tolerovány a jsou považovány za bezpečné. Vedlejší účinky při užívání rozchodnice růžové se mohou projevit především při vyšších než doporučených dávkách a může se jednat o excitace, nespavost, bolesti hlavy a pocity tlaku v hrudníku. Tyto reakce rychle mizí, pokud dojde k přerušení užívání. Opatrnosti je třeba dbát a užívání konsultovat s lékařem u osob užívajících sedativa nebo inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu. Užívání rozchodnice růžové není vhodné v těhotenství a při kojení a u dětí.

Dlouhodobé užívání bylin může vést ke snížení jejich účinků, protože si organismus vytvoří resistenci na v nich obsažené účinné látky. Uvádí se, že rozchodnici růžovou není vhodné užívat po dobu delší než 6 týdnů. Výhodou bylin ale je, že řada z nich vyvolává jinými látkami podobnou odezvu organismu. Při podpoře erekce je možné byliny střídat a rozchodnici růžovou po doporučené době užívání nahradit třeba gynostemou pětilistou, vitánií snodárnou, eleuterokokem ostnitým nebo jinou bylinou s podobnými účinky.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat rozchodnici růžovou

Doporučení se shodují v tom, že rozchodnici je lépe užívat mimo dobu jídla (na lačno) ráno nebo v průběhu dne. Vzhledem k povzbuzujícím účinkům není vhodné jí užívat večer a před usínáním.

9. Další jména pro rozchodnici růžovou

Latinsky se rozchodnice růžová jmenuje Rhodiola rosea. Můžete se rovněž setkat se jmény rozchodník růžový nebo zlatý kořen.

 

Předčasná ejakulace Předčasná ejakulace – pomohou byliny? - Předčasná ejakulace je vedle poruch erekce zřejmě druhým nejčastějším problémem, kterému čelí muži v sexuálním životě. V tomto článku se dozvíte, jaká je obvyklá délka milování partnerů, zda je vůbec možné kontrolovat sexuální vzrušení a kdy je již neschopnost muže vlastní vzrušení kontrolovat považována za předčasnou ejakulaci. Článek se také věnuje technikám, které vám mohou pomoci překonat problémy s předčasnou ejakulací, a dozvíte se, jak vám s předčasnou ejakulací mohou pomoci byliny. číst dále
Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže Podpora erekce vakuovou pumpou pro muže - Vakuové pumpy na penis jsou účinní pomocníci pro dosažení silné erekce. Pokud se potýkáte s nedostatečným ztopořením vašeho penisu, může vám vakuová pumpa pro muže pomoci dosáhnout erekce dostatečně pevné pro uspokojivou sexuální aktivitu. Ale jako všechny léky na erekci a různé další pomůcky na podporu erekce, které nesměřují čistě k pevnému zdraví, i vakuové pumpy mají svá úskalí a rizika. Proto chci v tomto článku zhodnotit možné přínosy i negativa pro muže, kteří mají problémy s erekcí. číst dále