Astragalus membranaceus
Kozinec blanitý je víceletá rostlina rozšířená v severní Číně, Japonsku a jižním Mongolsku. V České republice se tento druh kozince nevyskytuje. Kozinec blanitý pomáhá při únavě, posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení a srdeční činnost, dodává životní sílu, vitalitu a schopnost odolávat psychickému a fyzickému stresu. Kozinec blanitý také podporuje pohyblivost spermií a plodnost mužů.
Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):
Vztah ke zdraví:
Kozinec blanitý je víceletá bylina z čeledi bobovitých. Její stonek může být až 1 metr vysoký. Listy jsou lichozpeřené, složené z 8 až 12 lístků. Kvete drobnými kvítky uspořádanými do podlouhlých hroznů. Plody jsou lusky s černými semeny. K léčení se užívá kořen byliny. Obvykle se sklízí, když bylina dosáhne věku čtyř let. Kořen kozince je používán buď k přípravě odvaru, nebo se užívá rozdrcený na prášek.
Kozinec blanitý se po staletí používá v tradiční čínské medicíně na léčení i v prevenci nemocí, především na posílení imunitního systému, k léčení srdečních chorob, onemocnění ledvin a řady dalších nemocí. Schopnost kozince blanitého normalizovat a posilovat různé mechanismy imunitního systému a bránit virovým i bakteriálním onemocněním potvrzují i moderní vědecké výzkumy [1]. Kozinec je silný antioxidant, který dokáže chránit organismus před působením volných radikálů, a adaptogen zvyšující odolnost organismu při fyzické a psychické zátěži.
Kozinec blanitý má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, normalizuje krevní tlak, pomáhá udržovat zdravé cévy a krevní oběh, správnou funkci močového měchýře a vylučování ledvin. Přispívá také k udržení normální hladiny cukru v krvi a pomáhá lepší pohyblivosti kloubů.
Muži, kteří se připravují nebo pokouší o početí dítěte, mohou kozinec blanitý užívat pro zvýšení plodnosti.
Kozinec blanitý neprovází pověst afrodiziaka na zvýšení sexuální touhy či byliny na podporu erekce, ale je tradičně muži užíván na zvýšení potence, schopnosti muže počít dítě. Nejsou však přesně známé mechanismy, kterými kozinec plodnost kladně ovlivňuje. Studie na laboratorních zvířatech dospěly k závěru, že kozinec blanitý má příznivý vliv na fungování Leydigových buněk [2]. Tyto buňky produkují ve varlatech pohlavní hormon testosteron a ovlivňují jeho působením tvorbu a zrání spermií. Lepší fungování Leydigových buněk a vyšší hladina testosteronu může být důvodem, příznivého vlivu kozince blanitého na plodnost mužů [3].
Některé zdroje na internetu zmiňují i možný vliv kozince blanitého na testosteron snížením stresového hormonu kortizolu, který je v těle tvořen ze stejných zdrojových látek jako testosteron, nebo blokováním (inhibicí) enzymu aromatázy, která přeměňuje testosteron na ženský hormon estrogen. Nejsou však zveřejněné studie či výzkumy, které by takové působení kozince blanitého ověřovaly a potvrzovaly.
Kozinec blanitý naleznete nejčastěji v doplňcích stravy na podporu imunity nebo na podporu mužské plodnosti. Přípravkem na podporu plodnosti mužů je např. Fertin. Ten obsahuje aminokyseliny spolu s extrakty z bylin šafránu setého, kozince blanitého a ženšenu. Kozinec blanitý je obsažen i ve složení přípravku STAR MEN pro zlepšení libida a zvýšení mužské potence, kde vedle kozince blanitého naleznete rovněž kotvičník zemní, smetánku lékařskou, kardamovník obecný, heřmánek pravý, světlici barvířskou, skořicovník čínský a pepřovník černý.
Kozinec blanitý bývá i součástí přípravků pro ženy na větší a pevnější poprsí.
Kozinec blanitý zlepšuje imunitní reakce organismu. Jeho užívání může zhoršit projevy některých autoimunitních onemocnění, jako je roztroušená skleróza, systémový lupus erythematodes nebo revmatoidní artritida. Pokud se léčíte s podobným autoimunitním onemocněním, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem před případným užíváním kozince blanitého. Podávání kozince blanitého se obecně nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím matkám.
Latinské jméno pro kozinec blanitý je Astragalus membranaceus nebo Astragalus propinquus. V angličtině je označován jako mongolian milkvetch, uáng qí v čínštině.