Lycium chinense
Kustovnice čínská (Lycium chinense) je opadavý keř, jehož plody godži (goji) jsou v čínské medicíně považovány za nenahraditelný doplněk běžné stravy. Jsou označovány jako plody dlouhověkosti a ovoce radosti. Kustovnice čínská a příbuzná kustovnice cizí (Lycium barbarum) jsou v tradiční medicíně ceněny pro bohaté antioxidační vlastnosti a extrémně široké spektrum blahodárných účinků pro lidský organismus.
Kustovnice je rod zahrnující asi 80 druhů opadavých nebo stálezelených keřů. V posledním desetiletí zažívá Evropa velký boom využití plodů dvou druhů kustovnice, kustovnice čínské (Lycium chinense) a kustovnice cizí (Lycium barbarum). Plody nazývané godži (goji) jsou řazeny mezi výjimečné plodiny tzv. superpotraviny. V obchodech se zdravou výživou můžete zakoupit sušené plody, džusy, šťávy, čaje či kaše z godži.
Není přesně známé odkud kustovnice pochází, ale nejvíce je rozšířená v Číně. Rychle rostoucí šlahouny dorůstají délky 1-2 m. Od června do října kvete kustovnice drobnými fialovými kvítky. Plody jsou 1-2 cm dlouhé, oranžovo-červené barvy, vzhledem připomínají menší šípek. Plody obsahují vysoké množství látek s pozitivními přínosy pro lidský organismus.
Dlouhodobé užívání plodů kustovnice čínské podle tradičních zkušeností zlepšuje obranyschopnost a celkovou vitalitu organismu, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Kustovnice pročišťuje ledviny, podporuje správnou funkci jater a zažívání. Plody godži jsou silným antioxidantem. Pomáhají tělu vypořádat se s volnými radikály a zpomalují projevy stárnutí. Udržují zdravou a svěží pleť. Snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, mírní inzulinovou rezistenci a podporují správnou krvetvorbu. Mohou být užívány jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, cukrovky, astmatu a při alergiích. Stimulují nervovou soustavu, snižují stresovou zátěž a pomáhají při bolestech hlavy. Působí také jako mírné afrodiziakum.
Ve spojení s plody kustovnice čínské nebo kustovnice cizí se často uvádí, že plody mají afrodiziakální účinky, tedy povzbuzují nebo zvyšují sexuální touhu a sexuální výkon mužů. V klinických studiích na zvířatech bylo zaznamenáno zlepšení sexuálních schopností [1] i hladiny testosteronu [2] po podávání výtažku z godži. Pozitivní vliv na plodnost byl vícekrát zkoumán a potvrzen u laboratorních krys s vyvolanou cukrovkou [3]. Nejsou však k dispozici studie, které by potvrzovaly, že stejným způsobem kustovnice působí i na dospělé muže s obdobnými problémy.
Pokud jde o tradiční zkušenosti a užívání kustovnice při problémech s erekcí a plodností, nechá se předpokládat, že zaznamenaná zlepšení jsou úzce spojená s celkovým navýšením vitality a životní energie při užívání kustovnice. Příznivým působením na krevní oběh, hladinu krevního cukru a spolu s celkovou regenerací a pročištěním organismu kustovnice pomáhá v problematických oblastech, které u mužů nejčastěji způsobují nekvalitní erekci a nízkou sexuální touhu či problémy s plodností. Pokud jste v životní fázi, kdy vám chybí energie, jste přetížení prací, pociťujete únavu nebo jste již ve vyšším věku, může být kustovnice čínská velmi dobrou volbou, jak navýšit plodnost, zůstat sexuálně vitální a udržet si pevné zdraví.
Kustovnice čínská je obsažena v pestrém složení švédského přípravku na podporu erekce Almea spolu s řadou dalších bylin s příznivým vlivem na erekci – ženšenem pravým, řeřichou peruánskou, voňatcem vejčitým, rozchodnicí růžovou a andělikou lékařskou. V podobné kombinaci je příbuzná kustovnice cizí obsažená i v přípravku Yellow Vital, kde je navíc zastoupený i kotvičník zemní a leuzeja saflorová. Složení přípravku Elixirman obsahuje kustovnici cizí vedle ženšenu pravého, lesklokorky lesklé, japonského jamu, alpinie lékařské a šalvěje lékařské. Tablety Drive X na podporu erekce kombinují kustovnici cizí s ženšenem pravým, skořicovníkem čínským, gumojilmem jilmovým a kokoříkem sibiřským. Maxxes pro muže obsahuje kustovnici cizí vedle ženšenu pravého, lesklokorky lesklé, kanagy vonné a jasmínového oleje. Přípravek ke zlepšení erekce RIDER využívá vedle kustovnice čínské společných účinků ženšenu pravého, rozchodnice růžové a skořicovníku čínského.
Kustovnici čínskou by neměli užívat lidé s nízkým krevním tlakem, s nízkou hladinou krevního cukru a lidé, kteří užívají léky na ředění krve, jako je například Warfarin. Studie naznačují možnou interakci kustovnice čínské s těmito léky [4]. Pokud patříte do skupiny s touto diagnózou, vždy konzultujte užívání potravinových doplňků či potravin s kustovnicí se svým lékařem.
Doporučení obvykle uvádějí, že kustovnici ve formě šťáv a doplňků je nejlepší užívat před jídlem. Sušené plody můžete jíst mezi jídly i je přidávat do jídla.
Latinsky se kustovnice čínská jmenuje Lycium chinense, anglicky wolfberry. Často se jako synonymum kustovnice používá jméno jejích plodů godži, goji. Plody bývají také poeticky označovány jako červený diamant.