Silybum marianum
Ostropestřec mariánský je bodláku podobná bylina, která je původní ve Středomoří a Přední Asii. Její latinský i český název odkazuje na legendu, podle které na listy ostropestřce ukápla kapka mateřského mléka Panny Marie, a proto listy mají na zeleném podklad bílou kresbu. Pro léčebné účely byla bylina využívána již ve starém Řecku a Římě a doporučována především jako lék na játra. Ostropestřec je zmiňován i v textech středověkých léčitelů opět ve spojení s nemocemi jater.
Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):
Vztah ke zdraví:
Ostropestřec mariánský je jedno či dvouletá poměrně vzrůstná bylina. Stvoly mohou dorůstat až do výšky 1,5 metru. Je velmi podobná různým bodlákům. Z kraje léta rozkvétá nepřehlédnutelnými purpurovými květy. Má leskle zelené, bíle žíhané listy, které jsou po okrajích ostře zubaté. V České republice se ve volné přírodě vyskytuje vzácně. Účinné látky ostropestřce jsou nejvíce koncentrovány v semenech, v menší koncentraci se nachází v listech a kořenu.
V léčitelství se ostropestřec mariánský doporučuje především při onemocněních jater [1] nebo žlučníku. Může být ale nápomocný i při regeneraci po období nezdravého životního stylu, nadměrném užívání alkoholu, nadměrné zátěži jater v důsledku nezbytného dlouhodobého užívání farmaceutických léků. Přínosem může být také pro ty, kteří chtějí zlepšit své trávení.
O ostropeřci se uvádí, že může poskytovat přínosy i pro srdce [2] a oběhový systém [3] a že pomáhá snižovat hladiny cholesterolu. Pomáhat může i při cukrovce [4] zlepšením citlivosti na inzulín a předcházet tak inzulínové rezistenci. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou pomoci zabránit poklesu kognitivních funkcí mozku, které s sebou přináší stárnutí.
Ostropestřec mariánský patří do skupiny bylin tradičně doporučovaných při problémech s erekcí. Za pozitivními zkušenostmi s ostropestřcem u těchto problémů může stát jeho příznivý vliv na oběhový systém a lepší prokrvení periferních cév při jeho užívání. Lepší prokrvení penisu může přinášet rychlejší nástup a delší trvání erekce i kvalitnější ztopoření. Nejsou ale k dispozici studie na lidech, které by potvrzovaly či vyvracely to, zda užívání ostropestřce mariánského při cévních problémech s erekcí skutečně pomáhá.
Vzhledem k tomu, že ostropestřec podporuje činnost jater, může být prospěšný v případě problémů s erekcí po období závislosti na alkoholu či při problémech v důsledku užívání léků, které negativně ovlivňují schopnost dosáhnout erekce. Ostropestřec mariánský se také doporučuje při mužské neplodnosti a studie naznačují příznivý vliv na počet a pohyblivost spermií [5]. Může se též užívat v doplňkové léčbě rakoviny prostaty [6].
V přípravku Eregma MAX Power pro zlepšení sexuálních funkcí, plodnosti a lepší sexuální prožitek obou partnerů je ostropestřec mariánský obsažen spolu s řeřichou peruánskou, kotvičníkem zemním, ženšenem pravým a smetánkou lékařskou. Bylinný komplex White elephant k podpoře zájmu o sexuální život obsahuje ostropestřec mariánský vedle kotvičníku zemního, řeřichy peruánské, paulinie nápojné, jinanu dvoulaločného a ženšenu pravého. V přípravku Erektin XXL na zvětšení délky i šířky penisu v erekci je ostropestřec mariánský zastoupen spolu s kotvičníkem zemním, řeřichou peruánskou, voňatcem vejčitým, ženšenem pravým a jinanem dvoulaločným. Přípravek Zerex EXTRALONG pro zvýšení chuti na sex a prodloužení délky trvání erekce kombinuje ostropestřec mariánský s kotvičníkem zemním, řeřichou peruánskou, ženšenem pravým a aminokyselinami. Ostropestřec mariánský je také zastoupen v přípravku k péči o prostatu Prostanin.
Ostropestřec mariánský by bez konzultace s lékařem neměli užívat lidé se zvýšeným nebo vysokým krevním tlakem. Ostropestřec mariánský se také nedoporučuje osobám s hypoglykémií, nízkou hladinou cukru v krvi. Ostropestřec mariánský není vhodný pro těhotné a kojící ženy a není vhodný pro ženy užívající hormonální antikoncepci, protože může narušovat její účinky.
O užívání ostropestřce mariánského je nutné se poradit s ošetřujícím lékařem, pokud užíváte antipsychotika, léky na ředění krve nebo léky na alergie. Ostropestřec mariánský není rovněž vhodné užívat při nedostatku železa nebo vápníku a užívat jej společně s alkoholem.
Vysoké teploty z velké části zničí účinné látky obsažené v ostropestřci, není proto příliš vhodný pro přípravu odvarů. Většina doporučení se shoduje na užívání ostropestřce mariánského ve formě kapslí mimo dobu jídla.
Latinsky se ostropestřec mariánský jmenuje Silybum marianum. Můžete se také setkat se jmény mléčný bodlák, mariánský bodlák nebo Kristova koruna.