Právě si prohlížíte Oxid dusnatý a jeho role při erekci

Oxid dusnatý a jeho role při erekci

Obsah:

Pro lidské tělo je životně důležitý vyrovnaný krevní tok a krevní tlak. Tělo proto používá řadu důmyslných mechanismů a procesů, jak v těle udržet vnitřní rovnováhu a zásobovat orgány krví podle jejich aktuální potřeby. Stěny tepen a cév jsou tvořeny několika vrstvami buněk včetně vrstvy svaloviny. Ta stažením (vazokonstrikcí) nebo rozšířením (vazodilatací) reguluje průsvit cévy, a tím krevní tlak a tok krve k orgánům podle momentální potřeby. V řízení tohoto mechanismu hraje důležitou roli oxid dusnatý. A protože erekce je možná právě díky rozšíření cév přiváděcích krev do penisu, hraje oxid dusnatý důležitou roli také v mechanismu erekce.

Oxid dusnatý je molekula plynu, která se účastní řady procesů v lidském organismu. Působí na hladké svalstvo, kde způsobuje rozšíření cév, má své uplatnění v trávicí soustavě a schopnosti střev posunovat potravu dále, v nervové soustavě funguje jako přenašeč nervových vzruchů (neurotransmiter) a jistou roli má i v procesu učení.

Oxid dusnatý, který reguluje průtok cévami, produkuje cévní endotel. To je vrstva buněk vystýlající vnitřní povrch krevních i lymfatických cév a srdce. Vyprodukovaný oxid dusnatý prostupuje cévní stěnou, způsobuje uvolnění hladkého svalstva cév a zvětšení jejich průsvitu. Tím se zvyšuje místní prokrvení a nastává pokles krevního tlaku. Z části je oxid dusnatý strháván krevním proudem a působí dále v krevním řečišti na jemnější tepénky a kapiláry.

Jak souvisí oxid dusnatý s erekcí? Obstará vyšší přítok krve do topořivých tělísek penisu. Uvolnění (relaxace) jemných tepen přivádějících krev do topořivých těles penisu je klíčovým úvodním momentem erekce. Topořivá tělesa jsou válcovité tkáně s bohatým cévním zásobením, která v penisu obalují močovou trubici.

Pokud je muž sexuálně vzrušen, aktivují se speciální nervy, které dají pokyn, aby se do krevního oběhu v pánevní oblasti začal vylučovat oxid dusnatý. Ten uvolní cévy přivádějící krev do topořivých těles penisu. Když se drobné dutinky topořivých těles naplní větším množstvím krve, dojde k napřímení penisu – erekci.  Erekce částečně uzavře žíly odvádějící krev z penisu. Proto erekce může trvat po dobu vzrušení až do okamžiku vyvrcholení a ejakulace. Pro úplnost je třeba dodat, že na regulaci erekce i průsvitu cév a krevního tlaku se podílí i jiné mechanismy a nespočet dalších látek, ale funkce oxidu dusnatého je v tomto procesu velmi důležitá a podstatná.

Zvýšené vylučování oxidu dusnatého při sexuálním vzrušení není jen výsada mužů. U žen se děje totéž co u mužů. Oxid dusnatý způsobí vyšší prokrvení v podbřišku ženy a zvýšení citlivosti ženských pohlavních orgánů.

Mechanismus erekce a oxid dusnatý

Oxid dusnatý je v cévách syntetizován specifickým enzymem ze semiesenciální aminokyseliny l-argininu. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Semiesenciální aminokyseliny jsou takové, které si lidský organismus umí sám alespoň do nějakého množství vytvořit z dalších zdrojových látek. Esenciální aminokyseliny musíme přijímat ve stravě.

To, že je l-arginin zdrojovou látkou pro tvorbu oxidu dusnatého, je hlavním důvodem, proč má chemicky vyrobený l-arginin tak široké zastoupení ve volně prodejných přípravcích na zlepšení mužské erekce. Dostatek zdrojových látek tělu usnadňuje vytváření oxidu dusnatého. L-arginin často bývá v přípravcích na erekci doplněn další aminokyselinou l-citrulinem. Ten je pro změnu zdrojovou látkou, kterou naše tělo umí přeměňovat na l-arginin.

Přímou souvislost mezi nedostatkem zdrojových látek a nedostatečnou tvorbou oxidu dusnatého naznačují i vědecké studie. Muži, kteří mají problémy s erekcí, mají totiž mnohem častěji snížené hladiny l-argininu a l-citrulinu v těle než zdraví muži [1]. Studie ověřovaly i to, že muži, kteří mají geneticky dané problémy s tvorbou oxidu dusnatého, mají i vyšší pravděpodobnost problémů s erektilní dysfunkcí [2].

Dostatek zdrojových látek pro tvorbu oxidu dusnatého je jen jeden z předpokladů funkční erekce. Většina erektilních dysfunkcí, se kterými se muži potýkají ve vyšším věku, má cévní příčiny. Snižování tvrdosti a délky trvání erekce u starších mužů je důsledkem snižování pružnosti tepen a cév. Nadváha, nedostatek pohybu, kouření a dlouhodobá stresová zátěž jsou rizikové faktory, které urychlují stárnutí a vedou k zhoršenému fungování cévní výstelky produkující oxid dusnatý. Cévy ztrácejí schopnost se roztahovat, i když k nim tělo vysílá podněty, že je třeba do určitých orgánů dodávat více krve, a tím i kyslíku a živin. Proto se ve vyšším věku více zadýcháváme při fyzické námaze a u mužů se zhoršuje tvrdost erekce. Tyto procesy v cévách jsou prvním stádiem aterosklerózy, postupného zužování průsvitu cév, které může vést až k jejich úplnému ucpání.

Ateroskleróza je nejzávažnější u koronárních tepen, které okysličují srdce. Nevyhýbá se ale ani cévám penisu. Erektilní dysfunkce může být, především u starších mužů, prvním příznakem dosud nezjištěného závažného cévního onemocnění. Muži, kteří se již na cévní problémy léčí, mohou mít problémy s erekcí ještě zhoršené účinky některých léků, kterými se léčí kardiovaskulární onemocnění. Digoxin, některá antihypertenziva, například thiazidová diuretika či betablokátory, mohou u mužů zhoršovat erektilní dysfunkci [3].

Není to ale jen srdce, které je ohrožené nižší tvorbou oxidu dusnatého. Oxid dusnatý má i ochranný vliv na mozek, pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě, snižuje v těle oxidační stres a tlumí zánětlivé reakce v organismu.

To, co nás ve vyšším věku nejvíce ohrožuje, jsou nemoci spojené s naším dosavadním životním stylem. Se zdravým životním stylem je totiž nejlepší začít již v pubertě, a ne až po čtyřicítce, padesátce, kdy nás již vážně omezují problémy nahromaděné v těle za předchozí desítky let. Zdravý životní styl, který pomáhá předcházet řadě nemocí, zahrnuje vyváženou stravu, přiměřené pohybové aktivity [4] a možné je i užívání některých doplňků výživy a bylin.

Co mám na mysli, když zmiňuji zdravou a vyváženou stravu? Pravda je taková, že jíme až třikrát více, než bychom měli. Nezajímáme se o podíl nasycených a nenasycených tuků v naší stravě. Nasycených bychom měli přijímat co nejméně. Nasycené mastné kyseliny se nacházejí převážně v živočišných produktech – červeném mase, tučných mléčných produktech, sádle a másle, nenasycené mastné kyseliny především v olejích získávaných za studena ze semen a ořechů. Nasycené mastné kyseliny nejsou samy o sobě špatné či nezdravé, naopak jsou v určité míře pro naše tělo velmi potřebné. Problém je ale s množstvím, které ve stravě přijímáme. A to ještě nejčastěji společně s nadbytkem cukrů, škrobů a alkoholu. Proto tloustneme.

Našemu vysokému příjmu energie neodpovídá přiměřeně vysoký výdej energie. Žijeme totiž v pohodlném světě. Málo se hýbeme, hodně sedíme. Nejíme dostatek ovoce a zeleniny. Především zelenina obsahuje velké množství antioxidantů, které nám pomáhají snížit riziko aterosklerózy a cukrovky. A tak to s vlastní produkcí oxidu dusnatého v našich cévách nebývá s přibývajícím věkem právě slavné. A proto, i když nejen proto, my muži začínáme mít problémy s erekcí v nižším věku, než bývalo obvyklé dříve. Pokud chceme zůstat aktivní i s přibývajícím věkem, můžeme kromě přiměřeného pravidelného pohybu a změny jídelníčku pomoci našemu tělu i užíváním bylin.

Byliny, které organismu pomáhají s tvorbou oxidu dusnatého

Příroda nám nabízí množství bylin, které snižují riziko srdečních a cévních onemocnění a pomáhají při cévních problémech s erekcí, i takových, které působí na dráhy oxidu dusnatého v lidském organismu. K bylinám, které ovlivňují fungování oxidu dusnatého, patří:

Gynostema pětilistá

Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum) je popínavá vytrvalá bylina. Listy jsou nejčastěji pětičetné. Přirozeně roste v jižní a východní Asii. Bývá řazena mezi deset nejdůležitějších adaptogenních rostlin na světě. Pro své široké spektrum účinků je nesprávně nazývána pětilistým či jižním ženšenem. S ženšenem pravým ale není příbuzná. Gynostema pětilistá podporuje obranyschopnost organismu a je silný antioxidant. Má příznivý vliv na stav cév, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Příznivě působí i na trávicí, nervový a reprodukční systém.

Její příznivé účinky na kardiovaskulární systém jsou přičítány její přímé schopnosti stimulovat cévní endotel, vrstvu buněk vystýlajících vnitřní povrch cév, k uvolňování oxidu dusnatého [5]. Oxid dusnatý rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak a srdeční zátěž. Zvýšený průtok krve při dlouhodobém užívání také zmírňuje poškození cév v důsledku aterosklerózy. Zvýšená produkce oxidu dusnatého je důvodem, proč gynostemu užívají siloví a vytrvalostní sportovci. Lepším okysličováním orgánů a svalů gynostema pomáhá k vyšším výkonům. Vyšší hladina oxidu dusnatého také umožňuje lepší prokrvení penisu a pomáhá tak mužům s erektilní dysfunkcí.

Gynostema pětilistá / jiaogulan v našem e-shopu:

Škornice šípolistá

Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum) je trvalka s ozdobnými listy, která přirozeně roste v jihovýchodní Číně. V systémech tradiční medicíny je doporučována při problémech s vysokým krevním tlakem, na snižování hladiny cholesterolu, při nemocech jater a ledvin i pro posílení imunity a mentálních funkcí.

Škornice je známá jako bylina stimulující erekci a sexuální touhu. Látka, které škornice vděčí za své afrodiziakální účinky, je ikarin. Ten stejně jako Viaga a dalších moderní léky na erekci inhibuje (blokuje) enzym fosfodiesterázu typu 5, který u mužů řídí opadnutí erekce. Právě pro podobné působení není škornici šípolistou vhodné užívat spolu s moderními chemickými léky na podporu erekce. Studie na laboratorních zvířatech naznačují, že účinky léků a škornice se mohou násobit a nadměrně zatěžovat organismus [6].

Ikarin rovněž zesiluje účinek oxidu dusnatého na vasorelaxaci, zvětšení průsvitu cév, a pomáhá tak mužům nejen k lepší erekci, ale chrání cévy proti ateroskleróze.

Škornice šípolistá v našem e-shopu:

Kotvičník zemní

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je jednoletá, plazivá bylina, který rozkvétá žlutými květy. Hvězdicovité plody jsou vybaveny ostny. Zřejmě pochází z Číny, odkud se postupně rozšířil do Středomoří a do východní Evropy, ale i do tropů a subtropů dalších světadílů.

Kotvičník zemní byl v tradiční indické a čínské medicíně užíván při onemocnění srdce, jater a ledvin a pro růst svalové hmoty. V současnosti je vyhledávanou bylinou pro růst svalové hmoty, zlepšení erekce a plodnosti, zvýšení vitality a obranyschopnosti organismu.

Vědecké studie na laboratorních zvířatech naznačují, že kotvičník zemní příznivě ovlivňuje hladiny luteinizačního hormonu a volného testosteronu. To navyšuje sexuální touhu, u mužů zlepšuje pohyblivost a kvalitu spermií a může pomáhat s nápravou erektilní dysfunkce nebo předčasné ejakulace. Jedno z možných vysvětlení působení kotvičníku zemního je, že pomáhá zvýšit uvolňování oxidu dusnatého z vnitřního povrchu cév [7].

Kotvičník zemní v našem e-shopu:

Jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je jediným zástupcem kdysi druhově bohaté čeledi jinanovitých. Ve druhohorách rostly zástupci této čeledi téměř po celé severní polokouli. Do dnešní doby však přežil pouze jediný druh. Jinan dvoulaločný pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie.

List jinanu se již po staletí užívá v Číně při astmatu, chorobách průdušek, při poruchách prokrvení tkání i na podporu erekce. Dnes je jinan znám jako silný antioxidant, látka výrazně zvyšující prokrvení zejména okrajových částí těla, rukou, nohou, obličeje, ale i pánevní oblasti.

Ve studiích na laboratorních zvířatech byl potvrzen vliv jinanu na aktivitu cévních buněk produkujících oxid dusnatý, a tím i vliv jinanu na uvolňování a rozšiřování krevních kapilár [8].

Účinky jinanu zasahují významně i do nervového systému především ovlivňováním hladin dopaminu, noradrenalinu, serotoninu a acetylcholinu. Jinan je rovněž užíván při poruchách paměti nebo při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh zpomaluje.

Při problémech s erekcí je jinan nejčastěji užíván, pokud jsou tyto problémy důsledkem stárnutí cév.

Jinan dvoulaločný v našem e-shopu:

Pastala rozprostřená

Pastala rozprostřená (Turnera diffusa), známá také jako damiána, je malý keř rozkvétající malými žlutými květy, které vůní připomínají heřmánek. Přirozeně roste především v Texasu, Mexiku, Střední a Jižní Americe.

Pastala rozprostřená je v Mexiku považována za tradiční ženské afrodisiakum pro zvýšení vzrušivosti a sexuálních prožitků. Užívají ji ale i muži při problémech s prostatou a erekcí. Pastala je rovněž doporučována jako obecné tonikum ke zlepšení celkové psychické pohody člověka, proti stresu, úzkosti, nervozitě, nervové slabosti a také při psychicky podmíněných erektilních dysfunkcích.

Její pozitivní účinky na tvorbu oxidu dusnatého byly zkoumány na laboratorních zvířatech [9].

Pastala rozprostřená / damiána v našem e-shopu:

Pokud byste se o oxidu dusnatém chtěli dozvědět opravdu více, tak i v češtině vyšla kniha Dr. Louise J.  Ignarra: „Program Ano NO skutečný zachránce života“. Louis J. Ignarro v roce 1998 získal společně s dalšíma dvěma vědci Nobelovu cenu za objasnění role oxidu dusnatého jako látky ovlivňující nervový systém hladkého svalstva. To, co se může jevit jako pikantní, je, že pokračování tohoto výzkumu vedlo, i když trochu nechtěně, až k objevení účinků látky sildenafilu na erekci a zahájení výroby Viagry.

Předčasná ejakulace Předčasná ejakulace – pomohou byliny? - Předčasná ejakulace je vedle poruch erekce zřejmě druhým nejčastějším problémem, kterému čelí muži v sexuálním životě. V tomto článku se dozvíte, jaká je obvyklá délka milování partnerů, zda je vůbec možné kontrolovat sexuální vzrušení a kdy je již neschopnost muže vlastní vzrušení kontrolovat považována za předčasnou ejakulaci. Článek se také věnuje technikám, které vám mohou pomoci překonat problémy s předčasnou ejakulací, a dozvíte se, jak vám s předčasnou ejakulací mohou pomoci byliny. číst dále
Erekce - jak jí ovlivňuje spánek? Erekce – jak jí ovlivňuje spánek? - Dlouhodobý nedostatek spánku negativně ovlivňuje celkové fungovaní lidského organismu. Únava a nedostatek energie snižují u mužů chuť na sex a mohou vést k problémům s erekcí. Jaké jsou přímé příčiny problémů s erekcí při nedostatku spánku, není zatím úplně objasněno. Jednou z možných příčin je, že nedostatek spánku během druhé poloviny noci významně snižuje ranní hladinu hormonu testosteronu - mužského pohlavního hormonu důležitého pro sexuální funkce mužů. číst dále