Epimedium sagittatum
Škornice šípolistá je vytrvalá bylina pocházející z Číny a Japonska. Pro škornici jsou charakteristické podlouhlé srdčité listy a velmi drobná květenství. Škornici šípolistou provází pověst přírodní Viagry, protože podle studií na zvířatech látka ikarin izolovaná ze škornice zpomaluje působení enzymu odpovědného za opadnutí erekce, podobně jako to činí látka sildenafil obsažená ve Viagře – syntetickém léku na podporu mužské erekce.
Škornice šípolistá je vytrvalá a stálezelená bylina, která ráda roste v semknutých trsech. Vyrůstá z podzemního oddenku. Listy škornice jsou malé a mají srdčitý tvar. Květy jsou drobné a mohou být fialové, bílé, žluté nebo růžové. Škornice kvete od dubna do května. Má ráda polostín, je nenáročná na pěstování a odolná vůči mrazu. Proto se z Japonska a Číny postupně rozšířila do celého světa. Příbuzné druhy škornice šípolisté jsou oblíbené mezi zahrádkáři pro své dekorativní listy a schopnost dobře prospívat ve stínu pod stromy.
V tradiční čínské medicíně se škornice používá při vysokém krevním tlaku, srdečních potížích, problémech s ledvinami a játry, revmatismu, bronchitidě, svalové ztuhlosti a bolesti svalů a šlach a je rovněž doporučována na mužskou i ženskou neplodnost.
V současnosti se škornice může uplatnit při ochraně nervového systému a prevenci kardiovaskulárních chorob. Mužům může také pomáhat při erektilní dysfunkci či předčasné ejakulaci, přispívat k normální tvorbě spermií, zvýšení sexuální touhy a optimalizaci hladiny pohlavních hormonů.
V rostlinách druhu Epimedium, kam patří škornice šípolistá, byly zatím objeveny více než dvě stovky látek, které nějak působí na lidský organismus. Nejaktivnější látkou izolovanou ze škornice se zdá být ikarin (icariin) [1]. Moderní výzkumy na laboratorních zvířatech prokázaly, že ikarin zpomaluje působení enzymu fosfodiesterázy-5, tedy enzymu, který u mužů začne působit po dosažení orgasmu nebo když ustanou sexuální podněty a je zodpovědný za ochabnutí erekce. Zablokováním působení enzymu PDE-5 se u muže trvání již vyvolané erekce prodlouží. Stejným mechanismem erekci ovlivňuje Vigra a další moderní léky na erektilní dysfunkci. Ikarin tak funguje podobně jako sildenafil a další syntetické léky na erekci, jen jeho účinnost je nižší [2]. Není však zanedbatelná a na rozdíl od syntetických léků na erekci se zdá, že ikarin nemá vedlejší účinky. Pokud se tedy neléčíte s těžkou erektilní dysfunkcí, může být škornice a v ní obsažný ikariin možnou alternativou nebo doplňkem Viagry a dalších syntetických léků na erektilní dysfunkci.
I když to nebylo jednoznačně potvrzeno klinickými studiemi u mužů [3], testy u samců laboratorních krys naznačují, že škornice může přispívat ke zvýšení hladiny testosteronu a tvorbě zdravých a vitálních spermií, a tím i k vyšší plodnosti.
Škornice šípolistá je obsažena například v přípravku pro muže STARLIFE Devil Star spolu s eleuterokokem ostnitým, řeřichou peruánskou a laskavcem ocasatým nebo v přípravku Amarex na podporu pevné a silné erekce, kde doplňuje kotvičník zemní, řeřichu peruánskou, voňatec vejčitý a černý pepř. V přípravku pro zvýšení potence a větší množství ejakulátu Semenax je škornice šípolistá obsažena vedle catuaby (Erythroxylum catuaba), řeřichy peruánské, dýňových semínek, voňatce vejčitého, extraktu z borovicové kůry, hlohu obecného, přestupu pravého a brusinek. Přípravek OMG69 na podporu libida pro muže i ženy obsahuje škornici šípolistou, kotvičník zemní, řeřichu peruánskou, Tongkat Ali (Eurycoma longifolia), hloh a ženšen pravý. Přípravek VigRX Plus na zvětšení penisu ve svém složení uvádí spolu se škornicí šípolistou i jinan dvoulaločný, palmu trpasličí, catuabu (Erythroxylum catuaba), voňatec vejčitý a hloh obecný. V přípravku LIBIDO4.ME MEN pro sexuální a reprodukční zdraví mužů škornice šípolistá doplňuje řeřichu peruánskou, kotvičník zemní, vitánii snodárnou, jinan dvoulaločný, rozchodnici růžovou a eleuterokok ostnitý.
Škornice není vhodná pro ty, kteří trpí srdeční arytmií nebo mají nízký krevní tlak, a neměli by ji užívat lidé, kteří trpí poruchami srážlivosti krve, nadměrným krvácením nebo se chystají na plánovanou operaci. Škornici se také nedoporučuje užívat při nádorových onemocněních citlivých na hormony, například při rakovině prostaty. Škornice není vhodná pro těhotné a kojící ženy a malé děti.
Přínosy škornice se více uplatňují při pravidelném užívání než při jednorázovém užití před pohlavním stykem. Podobně jako u většiny bylin je po maximálně dvou až třech měsících užívání škornice vhodné v užívání udělat delší přestávku nebo užívání škornice šípolisté nahradit jinou bylinou s podobnými účinky.
Škornici šípolistou je nejvhodnější užívat nalačno, nejlépe dvě hodiny po jídle či půl hodiny před jídlem. Ikarin není příliš stabilní látkou a enzymy v lidském střevě vylučované při trávení jej rychle rozkládají a snižují jeho účinnost.
Latinsky se škornice šípolistá zemní jmenuje epimedium sagittatum. Setkat se můžete i s českým označeními kozličník. V angličtině se pro škornici požívá označení horny goat weed – bylina prostopášného kozla.