Scutellaria baicalensis Georgii
I když v místech svého přirozeného výskytu v Číně a na Dálném východě je jako léčivá bylina užíván již nejméně dva tisíce let, v Evropě je šišák bajkalský poměrně málo známou bylinou. Jeho český název je odvozen od šišatých plodů této vytrvalé byliny. Šišák bajkalský svými účinky především harmonizuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, zklidňuje nervy při psychickém vypětí a napomáhá pohyblivosti kloubů.
Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):
Vztah ke zdraví:
Oblastmi, kde přirozeně roste šišák bajkalský, je východní Rusko, Severní Korea, Čína, severovýchodní Mongolsko a Japonsko. Šišák je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Roste především na otevřených, suchých a kamenitých stanovištích. Kvete koncem léta a na podzim nápadně modrými až fialovými květy uspořádanými do hroznů. Dá se bez problémů pěstovat i u nás, nevyžaduje zvláštní péči a dobře přezimuje.
V tradiční čínské medicíně je šišák užíván při vysokém krevním tlaku, proti krvácení z nosu, vnitřnímu krvácení, při zánětech v krku, kašli, zvracení, silné menstruaci nebo kožních infekcích.
Účinné látky obsažené v šišáku bajkalském pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Šišák přispívá k normální činnosti nervové soustavy, je vhodný při léčbě nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Šišák také snižuje intenzitu alergických reakcí, posiluje imunitní systém a činí ho odolnější vůči různým virům a bakteriím. Zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje bolestivost způsobenou revmatismem. Působí jako silný antioxidant proti volným radikálům v důsledku např. stresové zátěže.
Šišák bajkalský neprovází pověst afrodiziaka a byliny na podporu erekce. Nicméně jeho účinky na kardiovaskulární sytém mohou být prospěšné zvláště starším mužům, kteří mají problémy s erekcí v důsledku rozvoje cévních onemocnění. Studie na laboratorních zvířatech naznačují, že šišák bajkalský příznivě ovlivňuje uvolnění hladké svaloviny topořivých těles penisu [1][2], a přispívá tak ke kvalitnější erekci.
Vedle příznivého působení na kardiovaskulární systém může být pro muže rovněž prospěšné působení šišáku bajkalského v případech onemocnění prostaty. Provedené studie na laboratorních zvířatech naznačují, že šišák by mohl pomáhat při nezhoubném zvětšování prostaty [3] (benigní hyperplazii prostaty) i při rakovině prostaty [4]. Není však jisté, že stejně jako u laboratorních zvířat bude šišák působit i u mužů.
Šišák bajkalský je v Evropě relativně málo známou bylinou a není zastoupený ve známých přírodních přípravcích na zlepšení kvality a prodloužení erekce u mužů.
Závažnější vedlejší účinky při užívání šišáku bajkalského nejsou známé. Při užití ve vyšším množství může šišák vyvolat zvracení, nevolnost či průjem. Šišák není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Pacienti užívající léky snížení hladiny krevního cukru, na ředění krve nebo antidepresiva by se měli před jeho užíváním poradit se svým ošetřujícím lékařem. Po šesti týdnech užívání se doporučuje udělat minimálně dvoutýdenní přestávku před dalším případným užíváním šišáku.
Užívání šišáku bajkalského ve formě tinktur i kapslí se obecně doporučuje před jídlem či mezi jídly.
Latinsky se šišák bajkalský jmenuje Scutellaria baicalensis, anglicky baikal skullcap nebo chinese skullcap, v tradiční čínské medicíně huang-qin.