Právě si prohlížíte Vrbovka malokvětá

Vrbovka malokvětá

Vrbovka malokvětá

Epilobium parviflorum

Vrbovka malokvětá je bylina v lidovém léčitelství tradičně užívaná při problémech spojených s ledvinami a dolními močovými cestami – zánětech močového měchýře, častém nutkání k močení nebo inkontinenci (neschopnosti vědomě udržet moč). Mužům je doporučována pro prevenci i pomoc při nezhoubném zbytnění prostaty (benigní hyperplazii prostaty), u žen napomáhá tišit výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna v období přechodu – menopauzy. Zevně je vrbovka užívána pro rychlejší hojení povrchových zranění.

1. Zdravotní tvrzení o vrbovce malokvěté podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006

Následující zdravotní tvrzení byla zaslána k posouzení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo rozhodnutí (tzv. on hold seznam):

Vztah ke zdraví:

  • antioxidant;
  • pohyblivost kloubů;
  • komfort (pre)menstruační a při menopauze;
  • normální funkce prostaty;
  • normální funkce dolních močových cest.

2. Kdo vyhledává vrbovku malokvětou?

Vrbovku malokvětou vyhledávají muži zaměření na:

  • problémy s prostatou;
  • prevenci a snížení rizika zánětů a rakoviny prostaty;
  • zachování sexuální aktivity ve vyšším věku;
  • zvýšení kvality spermií a plodnosti;

ženy zaměřené na:

  • poruchy menstruace, nepravidelný menstruační cyklus;
  • podporu hormonální rovnováhy v období přechodu;

muži i ženy zaměření na:

  • záněty ledvin a močového měchýře;
  • kožní problémy – akné, ekzémy, plísňová onemocnění;
  • podporu čištění krve, ledvin a celkovou očistu organismu.

3. Vrbovka malokvětá – bylina známá především svými účinky na problémy s prostatou

Vrbovka malokvětá je vytrvalá, vlhkomilná bylina rozšířená v téměř celé Evropě. Od června do září kvete bledě růžovými až růžovofialovými kvítky. Pro přípravu čajů a odvarů se v průběhu léta sbírá stonek s listy a květy. Mnohem častěji než s vrbovkou malokvětou se v přírodě můžeme setkat s vrbovkou úzkolistou. Ta roste především na okraji lesů a v době květu vytváří nádherně růžové plochy. Vrbovka úzkolistá však nemá účinky, pro které se tradičně užívá vrbovka malokvětá.

4. Vrbovka malokvětá a lidský organismus

Ačkoliv v Evropě se již stovky let užívají byliny rodu Epilobium při různých onemocněních močové soustavy, zánětech prostaty nebo potížích se zvětšenou prostatou i dalších problémech, moderní výzkumy se vrbovkám věnují až v posledních desetiletích. Vědecké studie naznačují, že vrbovky mají antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky a především vrbovka malokvětá se používá k prevenci i léčbě poruch prostaty, močového měchýře a ledvin, problémů s močovými cestami u mužů i žen. Ženy užívají vrbovku při menstruačních potížích. Vodný extrakt je doporučován pro lepší hojení zevních poranění.

5. Vrbovka malokvětá a problémy s erekcí/erektilní dysfunkcí

Vrbovka malokvětá a jí příbuzné druhy jako vrbovka horská nebo vrbovka chlumní nejsou byliny, které by svými účinky přímo zasahovaly do mechanismu erekce, podporovaly sexuální touhu nebo u mužů zvyšovaly plodnost. Přesto patří do okruhu bylin pro muže, protože pomáhají při léčbě prostatických potíží [1][2] podobně třeba jako kopřiva dvoudomá, serenoa plazivá nebo ostropestřec mariánský. A zdravá prostata je u mužů po čtyřicítce základem aktivního sexuálního života.

Vědecké studie naznačují, že muži, kteří mají problémy s prostatou, mají oproti zdravým mužům také výrazně častěji problémy s erekcí a nízkou sexuální touhou [3]. Nezhoubné zvětšování prostaty patří mezi nejčastější chronická onemocnění starších mužů. Změny prostatické tkáně se u mužů začínají rozvíjet již ve středním věku. Udává se, že nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) je problémem až 20% čtyřicetiletých mužů, ale u šedesátiletých již postihuje 50 – 60% mužské populace. Zvětšování prostaty vede ke zúžení močové trubice, která prostatou u mužů prochází, a následným komplikacím při močení a vyprazdňování močového měchýře.

Proto je dobré problémům s prostatou raději předcházet, než je léčit, když již mužům komplikují močení nebo sexuální život.

6. Vrbovka malokvětá v doplňcích stravy na podporu erekce

Vrbovka malokvětá není bylinou přímo podporující erekci, mužskou plodnost nebo sexuální touhu. Není proto součástí přípravků a doplňků stravy na podporu erekce, libida a plodnosti. Na trhu vrbovku naleznete nejčastěji ve formě bylinných čajů nebo kapslí určených pro zdravou funkci prostaty a močových cest.

7. Je užívání vrbovky malokvěté bezpečné?

Užívání vrbovky malokvěté je obecně bezpečné [4], ale nedoporučuje se při onemocněních srdce, ledvin a při výskytu otoků všeho druhu. Rovněž se nedoporučuje kombinovat užívání vrbovky a pití alkoholických nápojů.

Jako u většiny bylin je zhruba po měsíci užívání vhodné na dobu několika týdnů užívání přerušit, aby nedocházelo ke snížení účinků pro organizmus.

O vrbovce malokvěté není k dispozici dostatek spolehlivých informací, aby bylo zřejmé, že je její užívání v těhotenství nebo při kojení bezpečné. Proto by se těhotné a kojící ženy měly jejího užívání zdržet.

8. Kdy (v jakou denní dobu) užívat vrbovku malokvětou

Většina doporučení se shoduje v tom, že optimální je užívání hodinu až půl hodiny před jídlem, případně půl hodiny po jídle.

9. Další jména pro vrbovku malokvětou

Latinsky se vrbovka malokvětá jmenuje Epilobium parviflorum. Můžete se setkat i s lidovými jmény ohnivá/ohňová bylina, pejří, vrbice, vrbina, vrbka nebo ženský vlas (pravděpodobně z označení Frauenhaar používaného v Rakousku).

 

Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí Zdravý životní styl vs. problémy s erekcí - Z erektilní dysfunkce se čím dál více stává běžná nemoc a její zastoupení napříč mužskou populací ve všech věkových skupinách se neustále zvyšuje. A protože zdravý životní styl a vyvážená na vitamíny a minerály bohatá strava přímo a velmi radikálně ovlivňují kvalitu ztopoření penisu , stojí za to měnit náš životní styl. Preventivně i v okamžiku, kdy nedostatečné ztopoření penisu komplikuje náš sexuální život . Jak a kde se změnou životního stylu začít ván napoví tento článek. číst dále
Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci - Kegelovy cviky, pokud je muži pravidelně cvičí, mohou mužům pomoci dosáhnout kvalitnější erekci, vyšší intenzitu orgasmu a silnější ejakulaci. Stavba penisu je taková, že samotné zvětšení topořivých těles penisu stlačí cévy, které krev z penisu odvádějí a částečně omezí odtok krve. U kořene penisu se nalézají speciální svaly, které kořen penisu obklopují. Když se tyto svaly sevřou, ještě více se zvýší tlak v topořivých tělesech penisu. Právě tyto svaly lze posílit Kegelovými cviky. číst dále