Právě si prohlížíte Erekce – jak jí ovlivňuje spánek?

Erekce – jak jí ovlivňuje spánek?

Erekce velmi citlivě reaguje na jakoukoliv fyzickou či duševní nepohodu, kterou muž prochází. Lidské tělo je jen součástí přírody a příroda má jasné mechanismy a priority, které zajišťují přežití. Zvířat i lidí. Stovky tisíc let byl pro přežití perspektivní jen silný zdravý muž. Většina mužů si erekci mužského penisu automaticky spojuje se sexem a sexuálním uspokojením. Tím pocitem, který následuje po „dobrém“ sexu, orgasmu, ejakulaci. Stav uspokojení a uvolnění je v ostrém kontrastu s předchozím přetlakem, puzením, stresem, tedy stavem, ve kterém se v současné době nacházíme téměř většinu času.

Proto příroda nabízí kvalitní erekci, a tím možnost počít děti, jen zdravým mužům, kteří mají potenciál a sílu postarat se o svou rodinu. Proto je erekce jen jakousi nadstavbou jiných životních funkcí mužského těla. A proto mužské tělo erekci vypíná, když muž ztrácí své zdraví nebo sílu.

Obsah:

Nikoho jistě nepřekvapí, že dlouhodobý nedostatek spánku negativně ovlivňuje lidské zdraví. A zdraví mužů určuje kvalitu erekce. Problémy s erekcí mužům přináší jasnou zprávu, že něco dělají špatně. Když nenaslouchají tiché zprávě, kterou jim tělo sděluje horšící se kvalitou erekce, dříve či později k nim dorazí další zprávy o tom, že jejich tělo strádá, nebo již je na nějaké úrovni nemocné.

Během spánku probíhá regenerace. Lidské tělo obnovuje svou fyzickou i duševní sílu, abychom byli připravení na další den, do kterého se probudíme. Ale nejen tělo si potřebuje odpočinout a očistit se.

I náš mozek se během spánku potřebuje zbavit odpadních produktů, proteinových toxinů, které produkují mozkové buňky, když jsme v bdělém stavu. A tato očista mozku zřejmě nemůže probíhat během bdění. Mozek musí některé své funkce vypnout, uspat, aby mohl další den vnímat a zpracovávat nekonečné množství podnětů a informací.

Náš spánek či bdělý stav řídí hypotalamus. To je část mezimozku, která produkuje řadu hormonů a stará se o komplexní odpověď našeho těla na vnější podněty. Umí například připravit naše tělo na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž, reguluje tělesnou teplotu, podílí se na kontrole našich emocí a také řídí naši sexuální aktivitu.

Spánek reguluje hypotalamus prostřednictvím hormonu melatoninu. Vylučování melatoninu ovlivňuje světlo. Během dne světlo vylučování melatoninu tlumí. S nástupem noci tvorba melatoninu roste. Tělo se tak chystá ke spánku a odpočinku.

Celková tvorba melatoninu se s přibývajícím věkem postupně zpomaluje a snižuje. Proto se u starších lidí zkracuje doba spánku nebo mohou mít starší lidé se spánkem a usínáním potíže.

Dospělí v průměru potřebují pro zdravou regeneraci sedm až osm hodin spánku denně. Potřeba spánku a čas, který musíme spát, je pro každého z nás individuální.

Jak to máte konkrétně vy, není těžké poznat. Jak dobře jste se uplynulou noc vyspali, jak jste odpočatí, poznáte snadno. Stačí si jen uvědomit, jak se po ránu cítíte. Zda jste plní energie a chuti do života, nebo zda vstáváte jen pod tíhou povinností, které musíte daný den splnit.

Dlouhodobý nedostatek spánku negativně ovlivňuje celkové fungovaní lidského organismu. Únava a nedostatek energie snižují u mužů chuť na sex a mohou vést k problémům s erekcí. Jaké jsou přímé příčiny problémů s erekcí při nedostatku spánku, není zatím úplně objasněno. Jednou z možných příčin je, že nedostatek spánku během druhé poloviny noci významně snižuje ranní hladinu hormonu testosteronu.

Testosteron je mužský pohlavní hormon důležitý pro sexuální funkce, svalovou hmotu ale i náladu mužů. Nižší hladiny testosteronu se projevují nižší vitalitou, životní energií i sníženým zájmem o sex. Více o tom, jak testosteron ovlivňuje mužské sexuální zdraví, energii a vitalitu, si přečtěte v našem článku: Mužská vitalita, stárnutí a testosteron.

Erekce - jak jí ovlivňuje spánek?

Další možnou příčinou problémů s erekcí může být obstrukční spánková apnoe. Co se za tímto lékařským termínem skrývá?

Jde o nemoc, při níž dochází ke krátkým zástavám dýchání (apnoe) během spánku. Pauzy, způsobené uzavřením horních dýchacích cest, většinou trvají 10 až 30 vteřin. Někdy však mohou trvat i déle než jednu minutu. Pokud sledujete spícího člověka, který apnoe trpí, všimnete si tiché pauzy, která je ukončena hlasitým zachrápáním.

Lidé, kteří spánkovou apnoe trpí, se ráno cítí nevyspalí, i když doba spánku by měla být dostatečná pro celkový odpočinek. S nevyspáním je pak následně spojená únava během dne, snížená výkonnost a sklon k poklimbávání při monotónních činnostech.

Důsledkem pauzy v dýchání je pokles koncentrace kyslíku v krvi. Nižší okysličení krve pak negativně ovlivňuje řadu orgánů a funkcí lidského těla a zřejmě přispívá k rozvoji některých onemocnění především vysokému krevnímu tlaku, ale může přispívat i k inzulinové rezistenci, nadměrné tělesné hmotnosti a vyššímu objemu tělesného tuku [1].

Mechanismy [2], kterými spánková apnoe přispívá k problémům s vysokým krevním tlakem, jsou téměř identické s mechanismy, které vedou k rozvoji erektilní dysfunkce, za kterými stojí některé hormonální a cévní příčiny.

Vědecké studie pak potvrzují zvýšené riziko vzniku erektilní dysfunkce u pacientů s obstrukční spánkovou apnoe.

Během určitých fází spánku dochází k významnému vzestupu hladiny testosteronu. U pacientů se spánkovou apnoe je však nárůst hladiny testosteronu podstatně nižší [3]. Stejně tak spánková apnoe způsobuje výrazně nižší hladiny luteinizačního hormonu. Jak testosteron, tak luteinizační hormon řídí sexuální funkce mužů a zasahují do mechanismu erekce.

Spánková apnoe dále narušuje funkce endotelu [4] – vrstvy buněk, které vystýlají vnitřní povrch krevních cév a které produkují oxid dusnatý z aminokyseliny l-argininu. Oxid dusnatý opět hraje důležitou roli v mechanismu erekce. Více o tom, jak důležitá je funkce oxidu dusnatého pro pevnou erekci, si přečtěte v našem článku: Oxid dusnatý a jeho role při erekci.

Vědecké studie naznačují, že obstrukční spánková apnoe a erektilní dysfunkce postihuje stejnou skupinu mužů a obě onemocnění jsou v současné populaci stále častější. Z populačních studií vyplývá, že spánková apnoe postihuje 24 % mužů a 9 % žen středního věku [5] a procento výskytu se stále zvyšuje.

Mechanismy, kterými se spánková apnoe podílí na vzniku srdečně – cévních onemocnění, hrají významnou úlohu i v rozvoji erektilní dysfunkce, která má problémy s erekcíorganické (nikoliv psychické) příčiny. Je proto možné, že u určité části mužů, kteří mají problémy s erekcí, je hlavní příčinou problémů právě spánková apnoe.

Proto rozhodně stojí za to, věnovat pozornost kvalitě vašeho spánku a pocitům, které vás provázejí po probuzení. Čas strávený spánkem není vůbec ztraceným a stojí za to si jej dopřát. V době spánku pro nás náš mozek usilovně pracuje, abychom mohli plně prožít následující den. I když možná nemáte problémy se spánkovou apnoe, dobrý spánek nejen přispěje ke kvalitě vaší erekce, ale dobře vyspalí mnohem spíše prožijete hezký a naplněný den. Čím tedy můžete kvalitu spánku zlepšit?

Zkuste se zamyslet nad tím, zda prostředí a okolnosti vašeho spánku vůbec umožňují, aby váš spánek byl kvalitní.

Spíte v klidném prostředí vhodném pro spánek?

Ideální místo pro spaní je tmavé a tiché. Je lepší, když je vaše ložnice chladnější, ale ne všem to musí vyhovovat.

Odložte mobilní telefony

Dnešní doba mobilních telefonů láká ke sledování zpráv a sociálních sítí i těsně před usnutím. Modré světlo, které displeje vyzařují, ale říkají našemu mozku, že ještě není noc a může také snižovat produkci hormonu melatoninu. Zkuste se proto naučit odkládat mobilní telefon alespoň hodinu před tím, než jdete spát. Ideální prodleva před spánkem je však až tři hodiny.

Pokud si telefon před spánkem nedokážete odříci, začněte alespoň používat noční režim (night shift), který potlačuje modré světlo vyzařované displejem. Tento režim obvykle naleznete v nastavení obrazovky vašeho telefonu či tabletu.

Nenoste si starosti do postele

Učte se před usínáním zbavit negativních myšlenek a neustálého přemýšlení o problémech, které vás trápí. Před usnutím přemýšlejte o něčem příjemném, co vás baví. Oceňujte se za všechno, co jste v uplynulém dni dokázali. Pokud vás napadne něco negativního nebo stresujícího, zapište si to na papír, do bloku a problém v duchu odložte. Řešení se věnujte až druhý den. Svou mysl můžete před usnutím zklidňovat meditací nebo třeba dechovými cvičeními.

Zařaďte na svůj denní program fyzickou aktivitu

Pokud jste fyzicky pracovali, většinou se vám lépe a rychleji usíná. Rovněž spánek po fyzické námaze bývá kvalitnější. Zkuste zvážit pravidelné cvičení nebo sportovní aktivitu během dne.

Zřekněte se večerní kávy a čaje

Kofein a tein stimulují nervový systém a mohou narušovat přirozené usínání a regeneraci během noci. Pokud si dopřáváte tyto stimulanty i večer, bude váš spánek nejspíš méně kvalitní. Záleží na tom, kolik času potřebuje vaše tělo k tomu, aby tyto látky odbouralo. To může být minimálně několik hodin.

Podpořte svůj spánek bylinami

V naší nabídce bylin pro muže, naleznete nejen bylinky na kvalitní erekci, ale rovněž bylinky, které snižují hladinu stresu a prohlubují kvalitu spánku.

Erekce - jak jí ovlivňuje spánek?

V našem e-shopu s bylinami pro muže na erekci, plodnost, energii a vitalitu si můžete rovněž zakoupit bylinky na lepší spánek a zklidnění po náročném dni nebo na lepší erekci při psychicky podmíněných poruchách erekce. Nejvhodnějšími bylinkami jsou vitánie snodárná a kozlík lékařský.

Vitánie snodárná | ashwagandha | ašvaganda| indický ženšen | Withania somnifera

Vitánie snodárná je subtropická až tropická trvalka. Je využívána po několik tisíciletí v systému tradičního indického lékařství, v Ájurvédě.

Vitánie může pomáhat při obtížném usínání a nespavosti, podporovat kvalitní, nepřerušovaný spánek. Vitánie pomáhá při nervovém vypětí, stresu, může podporovat vnitřní klid a duševní rovnováhu. Užívá se při nadměrné psychické zátěži, vyčerpanosti a pro zvýšení pracovního výkonu.

Vitánie snodárná v našem e-shopu:

Více o vitánii snodárné si můžete přečíst v našem herbáři.

Kozlík lékařský | Valeriana officinalis

Kozlík lékařský je vysoká vytrvalá bylina, která se vyskytuje v nižších polohách po celé České republice. To, že celá rostlina charakteristicky páchne, dalo původ i jejímu českému jménu.

Kozlík lékařský se užívá při nespavosti, poruchách spánku, podrážděnosti, únavě, bolestech hlavy, poruchách soustředění, vyšší emocionální citlivosti. Kozlík podporuje rychlé usínání a hluboký spánek po celou dobu noci.

Kozlík lékařský v našem e-shopu:

Více o kozlíku lékařském si můžete přečíst v našem herbáři.

Kvalitní spánek umožňuje našemu mozku, aby si zpracoval a uložil do dlouhodobé paměti nové informace.

V době spánku se mozek zbavuje odpadních látek, které jinak zpomalují naše duševní procesy a ohrožují naše fyzické zdraví.

Hlavními úkoly spánku jsou rovněž obnova životní energie a regenerace organismu.

Spánek má vliv i na vylučování hormonů klíčových pro sexuální život jako jsou testosteron, luteinizační či růstový hormon.

Pokud si chceme udržet vysokou energii a vitalitu, je nutné spánku věnovat sedm až devět hodin z každého dne. Doba spánku kratší než šest hodin je obecně považovaná za nedostatečnou.

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje imunitní a kardiovaskulární systém, výkonnost mozku, hladinu důležitých hormonů i energetickou a látkovou přeměnu probíhající v lidském organismu.

Pro kvalitní spánek je velmi důležité prostředí, ve kterém spíte. Pomoci vám může i pravidelné cvičení nebo jiná fyzická aktivita.

Ve večerních hodinách je dobré se vyhnout modrému světlu z displejů nejrůznějších obrazovek, které nás dnes neodbytně obklopují. Modré světlo mozek stimuluje a může snižovat produkci melatoninu, kterým mozek řídí náš pánek.

Po krásném milování a orgasmu lidské tělo vyplaví do krevního oběhu velké množství hormonu oxytocinu. Oxytocin potlačuje stres, vnitřní napětí a přispívá k celkovému uvolnění. Pro kvalitní sex však muži musí svým partnerkám nabídnout kvalitní erekci.

Pokud jste ve vysokém pracovním výkonu, nebo vás dočasně stresují okolnosti vašeho života, můžete v přechodném období, než se vám podaří si život lépe uspořádat, podpořit své tělo a duši bylinkami na lepší spánek, jako jsou vitánie snodárná či kozlík lékařský.

Můžete také využít podporu adaptogenních bylin jako jsou eleuterokok ostnitý, gynostema pětilistá, housenice čínská, klanopraška čínská, kotvičník zemní, rdesno mnohokvěté, řeřicha peruánská, rozchodnice růžová, šišák bajkalský nebo voňatec vejčitý pro zvýšení vašeho denního výkonu.

Poruchy erekce vyvolané závislostí na internetové pornografii Poruchy erekce vyvolané závislostí na internetové pornografii - Rčení, že všeho moc škodí, platí i pro sledování pornografických videí. Závislost na pornografii je dnes stejně reálný fenomén, jako je gamblerství či závislost na nelegálních i státem tolerovaných drogách. Závislost na pornografii je problém především mladších mužů. V tomto článku se dozvíte, jak může nadměrné sledování porna plíživě zničit vaši erekci a být příčinou erektilní dysfunkce. Zároveň, pokud dokážete abstinovat, můžete svou erekci obnovit. Přitom vám mohou pomoci i byliny. číst dále
Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci Kegelovy cviky pro lepší a delší erekci - Kegelovy cviky, pokud je muži pravidelně cvičí, mohou mužům pomoci dosáhnout kvalitnější erekci, vyšší intenzitu orgasmu a silnější ejakulaci. Stavba penisu je taková, že samotné zvětšení topořivých těles penisu stlačí cévy, které krev z penisu odvádějí a částečně omezí odtok krve. U kořene penisu se nalézají speciální svaly, které kořen penisu obklopují. Když se tyto svaly sevřou, ještě více se zvýší tlak v topořivých tělesech penisu. Právě tyto svaly lze posílit Kegelovými cviky. číst dále